Гінекологічний мазок ― дослідження мікрофлори внутрішніх статевих органів жінки. Це одне з найбільш частих та найпоказовіших гінекологічних обстежень, під час якого збирається одна чи кілька проб виділень із порожнини піхви. Аналіз мазка на флору ― один із найбільш важливих методів діагностики в гінекології. Забір здійснюється зі слизової піхви, шийки матки або сечівника. Процедура дозволяє оцінити стан мікрофлори сечостатевої системи й виявити присутність патогенних мікроорганізмів.
Основні показання
Аналіз мазка на флору у жінок виконується під час профілактичного огляду у гінеколога і за наявності скарг з боку сечостатевої системи. До них належать:
- хворобливі відчуття внизу живота;
- свербіж, печіння в піхві;
- виділення, які вказують на можливий запальний процес.
Також таке дослідження бажано робити після закінчення курсу лікування антибіотиками з метою профілактики молочниці та під час плануванні вагітності.
Як підготуватися
Не варто проводити аналіз під час менструацій, бо все поле зору в мікроскопі буде зайнято еритроцитами, і лікар не зможе визначити присутність патологічних елементів. Перед відвідуванням гінеколога дозволяється обмити статеві органи за допомогою мила, але не можна використовувати для цих цілей інші миючі засоби (гелі, шампуні). Кілька годин перед дослідженням рекомендується утриматися від сечовипускання. Щоб результати були точними, за 48 годин до дослідження не можна:
- займатися сексом;
- проводити спринцювання;
- користуватися вагінальними контрацептивами;
- приймати ванни;
- користуватися тампонами або вагінальними свічками.
Особливості аналізу
Процедура взяття мазка — це одна з лікарських маніпуляцій гінеколога, яка не викликає больових відчуттів і дозволяє отримати уявлення про стан жіночого здоров'я. У разі проведення лікування цей аналіз стає невід'ємною частиною контролю за ефективністю терапії. Взяття матеріалу виконується кваліфікованим лікарем-гінекологом за допомогою одноразового шпателя характерної форми. Процедура дозволяє швидко отримати попередню інформацію про стан здоров'я пацієнтки. Залежно від отриманого результату складається подальший план діагностичних обстежень або лікування. Гінекологічний мазок ― це лише попередня сходинка в діагностиці захворювань.