Кріоконсервація ембріонів ― це один із добре відпрацьованих методів допоміжних репродуктивних технологій. Використання низької температури дозволяє зупинити всі біохімічні процеси в клітинах та тривалий час їх зберігати. Заморожування безпечно для більшості якісних ембріонів і, як правило, дозволяє відновити всі їхні біологічні функції після розморожування.
Підготовчі процедури
Процедура замороження проводиться як наслідок після запліднення яйцеклітин шляхом ЕКО, тому не потребує додаткової підготовки, крім консультації лікаря-гінеколога та ембріонолога.
Кріоконсервація ембріонів
Кріоконсервація клітин може бути виконана на будь-якій стадії їхнього розвитку. Вони розміщуються групами чи поодинці залежно від того, яка їх кількість планується до подальшого переносу в матку. Для безпечного зберігання клітини змішуються з кріопротекторами, тобто спеціальним середовищем, яке забезпечує їхній захист від пошкоджень під час заморожування.
Показання і протипоказання
Кріоконсервація ембріонів для потенційного перенесення в матку рекомендується пацієнткам:
- при високому ризику розвитку важкого синдрому гіперстимуляції яєчників у результаті проведення індукції суперовуляції в рамках екстракорпорального запліднення;
- низьку ймовірність імплантації ембріона;
- стенозі цервікального каналу;
- виникненні труднощів із синхронізацією менструальних циклів реципієнта і донора;
- заплановане проведення хіміотерапії або радіотерапії при онкологічному захворюванні.
На результат перенесення впливають також такі фактори:
- вік жінки;
- число підсаджених зародків;
- правильність медикаментозної терапії;
- кількість ускладнень під час попередніх вагітностей.
Перенесення не здійснюється, якщо слизова матки не підготовлена, якщо не ущільнився ендометрій, присутній гормональний збій чи руйнування ембріона при розморожуванні.
Наслідки
Кріоконсервація не впливає на здоров'я і розвиток новонародженого, але знижує шанси на благополучну імплантацію. У деяких клініках відсоток успіху ЕКО із застосуванням техніки кріоконсервації навіть більший, ніж при звичайному протоколі. Частково це пояснюється тим, що виживають після заморозки тільки найжиттєздатніші зародки.