Інфекційний езофагіт - грибкове ураження слизових стінок стравоходу запального характеру. Виникає як ускладнення грипу, дифтерії, бактеріального ураження. Запалення розвивається всередині слизової оболонки стравоходу. Захворювання буває гострим та хронічним. В останньому випадку часто відбувається поширення уражень у глибокі шари оболонки та на сусідні органи.
Симптоматика захворювання проявляється сильним (постійним або нападоподібним) болем у грудній клітці, який посилюється при фізичній активності та після прийому їжі, утрудненням ковтання, частою печією, надлишковим слиновиділенням. Нерідко підвищується температура тіла, з'являється нудота.
Як лікувати інфекційний езофагіт
Лікування інфекційного екзофагіту без ускладнень (рубцювання, розвитку пухлин) проводиться консервативними методами. Призначення робить гастроентеролог. Первинний огляд проводить терапевт.
До комплексу лікувальних заходів входять:
- прийом лікарських засобів;
- фізіотерапія;
- дієтотерапія.
Медикаментозне лікування призначається виходячи з результатів досліджень. Як правило, пацієнтам виписують антацидні та знижуючі секреторну діяльність шлунка засоби, стимулятори моторики травного тракту та противірусні препарати.
Додатково за необхідністю лікар призначає прийом знеболювальних засобів, виключаючи нестероїдні протизапальні препарати, які можуть дратувати слизову оболонку стравоходу.
Фізіотерапія включає проходження курсу гіпербаричної оксигенерації, ендоскопічної лазеротерапії та електростимуляції кардії (якщо має місце рефлюкс - викид шлункової кислоти в стравохід).
Дієтотерапія передбачає харчування відповідно до меню столу №1 та столу №5 до повного одужання.
Яку діагностику проходити при інфекційному езофагіті
Діагностування хвороби забезпечується проведенням низки досліджень, зокрема:
- аналізу сечі та крові;
- рентген стравоходу;
- ендоскопічного огляду слизової оболонки стравоходу;
- вивчення моторики стравоходу;
- добового моніторингу рівня кислотності у стравоході.
Лікувальна програма складається гастроентерологом за результатами діагностики.
Наслідки інфекційного езофагіту
За відсутності лікування інфекційний екзофагіт може стати причиною утворення глибоких виразок на стінках стравоходу, звуження його просвіту, перфорації стінок органу, що становить високу небезпеку для життя. Нерідко утворюються гнійні осередки, що переростають в абсцес. У важких випадках хвороба перетікає у передраковий стан (стравохід Барретта).