Черевний тиф - це інфекційна хвороба дорослих і дітей, що викликається сальмонелою на вигляд Salmonella enterica.
Зараження відбувається при вживанні їжі чи води, забруднених сальмонелою. Поразка дітей нерідко трапляється під час контакту з інфікованими предметами. На початку захворювання у хворого спостерігаються лихоманка, біль голови, загальне нездужання. Підвищується температура тіла (39-40 ° С), зникає апетит, наростання інтоксикації організму супроводжується порушенням сну. У дорослих при черевному тифі частіше з'являється запор, а у дітей діарея. У поведінці хворих відзначається млявість, сонливість.
Як лікувати черевний тиф
З появою ознак черевного тифу слід негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста. Після підтвердження діагнозу він призначить терапевтичні заходи:
- дієтотерапію - обмеження разового обсягу їжі з частотою прийомів 5-6 разів на день, рясне питво (до 3 літрів на добу), підбір продуктів харчування, що виключають бродильні процеси (овочеві супи, бульйони, відварена риба, каші на воді);
- антибактеріальну терапію (вибір антибіотиків здійснюється з урахуванням тестів чутливості до них патогенної мікрофлори);
- імунотерапію (у разі тривалого перебігу недуги з періодами загострення);
- дезінтоксикаційну терапію (при вираженій інтоксикації з гіпертермією, артеріальною гіпотензією) із застосуванням розчину Рінгера, реополіглюкіну, глюкози;
- вітамінотерапію - прийом вітамінів С, Е, полівітамінів.
Яку діагностику проходити при черевному тифі
Для встановлення діагнозу пацієнт повинен розповісти лікареві про свої скарги, допомогти з'ясувати обставини зараження (вживання необеззараженої води, немитих овочів та фруктів, некип'яченого молока).
Спеціаліст проведе огляд хворого, виявить характерні симптоми хвороби. Зіставивши анамнез та результати огляду з епідеміологічною ситуацією в регіоні, лікар запідозрить черевний тиф і для підтвердження діагнозу призначить абораторні дослідження:
- бактеріальні дослідження - посів крові, жовчі, мокротиння з метою виділення культури збудника;
- серологічні тести із сироваткою (виявлення антитіл збудника) — реакція аглютинації, непрямої аглютинації та імуноферментний аналіз.
Наслідки черевного тифу
Черевний тиф небезпечний ускладненнями - кишковою кровотечею, проривом кишки та розвитком інфекційно-токсичного шоку, які виникають за відсутності лікування.