Оперізуючий лишай (герпес) - це ураження нервової системи і шкірних покривів внаслідок активізації герпетичної інфекції. Тяжкість стану обумовлена інтоксикаційним синдромом.
На початку захворювання людину турбує головний біль, субфебрильна температура, озноб, слабкість, свербіж в міжреберних нервах і місцях майбутніх висипань. Потім підвищується температура до 39 градусів, знижується апетит і відзначається біль у м'язах.
Висипання на шкірі починаються з рожевих плям, через добу на набряклій, почервонілій поверхні утворюються бульбашки, збільшуються регіонарні лімфатичні вузли. Після руйнування бульбашок утворюються скоринки, а на шкірі залишаються пігментні плями.
Зараження вірусом герпесу не завжди свідчить про початок захворювання. Інфекція може бути присутня в організмі в неактивній формі і «чекати» слушного моменту. Активізується при зниженні імунного захисту, загостренні супутньої запальної або інфекційної патології, стресах і переохолодженні.
Як лікувати оперізуючий герпес
Лікування призначає інфекціоніст або невролог після підтвердження діагнозу. До етіотропних препаратів відносяться противірусні препарати з імуномодулюючою дією, наприклад, Зовіракс, Віролекс, Ацикловір. На початку захворювання препарати вводять внутрішньовенно, потім перорально.
Крім того, призначаються антиагреганти, імуноглобулін, жарознижуючі, седативні та анальгетики. Бульбашки на шкірі змащують розчином зеленки, також ефективні мазі (Солкосерил і Метацилова).
Яку діагностику пройти при оперізувальному герпесі
Діагноз встановлюють на підставі клінічних симптомів і характеру висипань. Також потрібне обстеження внутрішніх органів, адже місцеві прояви в деяких випадках ускладнюються генералізованою формою герпесу з ураженням шкіри, слизових оболонок і внутрішніх органів.
Наслідки оперізувального герпесу
Без лікування підвищується ризик дифузного (поширеного) герпетичного ураження. Патологічні вогнища діагностуються не тільки в області нервових стовбурів, але і на інших ділянках шкіри, а також на внутрішніх органах (менінгіт, полірадикулонейропатія).