Інфекційний мононуклеоз - гостре вірусне захворювання, пов'язане з ураженням лімфатичних вузлів, печінки та селезінки. Є й інші назви хвороби, як моноцитарна ангіна, хвороба Філатова.
Причиною вважають вірус герпесу людини 4 типи. Передається через слину хворого, тому народна назва недуги – "хвороба поцілунку". Таким чином, група ризику – доросле населення. Діти також схильні до захворювання, але протікає воно легко і швидко.
Основні симптоми: біль у горлі та голові, стомлюваність, збільшення лімфовузлів, зростання температури тіла. У ряді випадків біль також відчувається в області селезінки та печінки (у правому підребер'ї). Симптоми виражені, але часто схожі із симптомами інших захворювань.
Як лікувати інфекційний мононуклеоз
Мононуклеоз добре піддається лікуванню за відсутності ускладнень та залишає довічний імунітет. Як такої терапії до цього дня не розроблено, тому лікування зводиться до придушення симптомів та полегшення стану.
Після огляду лікар призначить прийом парацетамолу або іншого препарату, що не містить аспірину. Додатково хворому потрібно забезпечити спокій та комфорт.
Якщо є складнощі у перебігу хвороби, пацієнтам призначаються противірусні та антибактеріальні препарати. Також призначення відрізняються залежно від різновиду мононуклеозу.
Яку діагностику проходити при інфекційному мононуклеозі
Для точної постановки діагнозу збирається анамнез хворого і виконуються такі методики:
- аналіз крові на антитіла до вірусу;
- мікроскопія мазка крові;
- бактеріальний посів виділень із лімфовузлів.
На підставі результатів лабораторних досліджень лікар пише висновок і підбирає лікування.
Наслідки інфекційного мононуклеозу
Ігнорування затяжної хвороби підвищує ризик розвитку ускладнень: ураження печінки та селезінки. Запущена хвороба загрожує розривом селезінки, що в більшості випадків не сумісне з життям.