Серозний плеврит – патологія запального характеру, що вражає листки плеври, при якій відбувається накопичення серозної рідини у плевральній ділянці. Етіологічно пов'язана із запаленням легень, червоним вовчаком та туберкульозом.
У дітей молодшого шкільного віку та підлітків серозний плеврит супроводжується туберкуліновою реакцією з локальними специфічними ураженнями. Основна причина – проникнення в організм палички Коха (мікобактерія туберкульозу).
Початок перебігу серозного плевриту проявляється як клінічна картина сухого. Основна симптоматика патології:
- загальні ознаки інтоксикації організму;
- дискомфорт, біль у епігастральній ділянці;
- підвищення температури до 39 °С.
Скупчення ексудату в порожнині плеври супроводжується порушенням серцевого ритму та задишкою.
Як лікувати серозний плеврит
План лікування серозного плевриту складається виходячи із загального стану пацієнта та основної патології. Лікування проводиться в умовах стаціонару, спрямоване на корекцію порушення функціонування органів. Після виявлення причини серозного плевриту призначається етіотропна терапія із застосуванням препаратів туберкулостатичної дії та антибіотики широкого спектру.
За високого ступеня загрози розвитку емпієми на фоні скупчення ексудату проводиться плевральна пункція з подальшим введенням антибіотиків. Використовуються препарати протизапального ряду, гіпосенсибілізуючої дії та кортикостероїди. Проводиться симптоматичне лікування із застосуванням діуретиків та кардіотоніків.
При необхідності та відсутності протипоказань з метою профілактики рецидиву плевриту призначається курс фізіотерапевтичних процедур. За відсутності терапевтичного ефекту від медикаментозного лікування потрібне оперативне втручання - плевродез, плевректомія.
Яку діагностику проходити при серозному плевриті
Діагностика серозного плевриту включає:
- зовнішній огляд, збирання анамнезу;
- рентгенографію;
- розгорнутий та біохімічний аналіз крові;
- лабораторне дослідження патологічного ексудату;
- бактеріологічний посів.
Наслідки серозного плевриту
До ускладнень плевриту належать:
- Розвиток спайкового процесу. Знижується функціональна здатність дихальної системи, зменшують рухливість легень.
- Зарубцювання плевральної порожнини. Значно знижується рухливість легені, аж до повного знерухомлення. Усі ознаки гіпоксемічної дихальної недостатності.