Бронхіт - запальне ураження слизових оболонок стінок бронхів. За формою буває гострим та хронічним. Найчастіше хворіють на них дорослі старше 50 років та діти.
Залежно від причини, що спричинила захворювання, розрізняють три види бронхіту:
- вірусний;
- алергічний;
- токсичний (хімічний).
Вірусний бронхіт, як правило, розвивається на тлі респіраторних захворювань, тому кожен перехворів на застуду хоча б одного разу мав бронхіальний епізод. Передається захворювання повітряно-краплинним шляхом.
Алергічний бронхіт виникає внаслідок підвищеної чутливості бронхів до факторів довкілля. Чи не заразний. Як правило, має гострий характер до моменту усунення подразника.
Токсичний бронхіт розвивається через попадання у дихальні шляхи хімічних речовин.
Загальні симптоми хвороби: висока температура, кашель, напади ядухи, біль у ділянці грудної клітки, нудота.
Як лікувати бронхіт
Легка форма бронхіту лікується постільним режимом, теплими трав'яними чаями, муколітичними та відхаркувальними препаратами, ваннами для ніг (температура води для ванн повинна бути не менше 40 градусів), гірчичними аплікаціями.
При підвищеній температурі призначають прийом лікарських засобів, які містять аспірин. Виняток становлять вагітні жінки, яким аспіриновмісні препарати протипоказані.
Бронхіт хронічної форми, а також поєднується з пневмонією, лікується антибіотиками, які виписує терапевт. Тривалість курсу індивідуальна кожному за хворого.
Яку діагностику проходити під час бронхіту
З появою перших симптомів слід звернутися до терапевта. Лікар проведе огляд та призначить лабораторні дослідження, щоб унеможливити пневмонію та інші ускладнення.
Діагностичні заходи, як правило, включають:
- рентген;
- загальний та біохімічний аналіз крові;
- бактеріальний посів мокрот, що відходять;
- серологічний аналіз, призначення якого - встановити кількість антитіл до вірусів та мікроплазії.
За результатами дослідження терапевт призначає лікування або направляє пацієнта до лікаря-пульмонолога.
Наслідки бронхіту
За відсутності лікування бронхіт перетворюється на хронічну стадію і може стати причиною розвитку пневмонії, туберкульозу, раку легких. Високий ризик смерті.