Бронхіальна астма — це запальне захворювання дихальних шляхів, яке характеризується хронічним перебігом, періодами бронхіальної обструкції, почуттям закладеності в грудях, ранковим та нічним кашлем.
У хворих на астму при контакті з алергеном, димом, газами виникають епізоди задишки, сором'язки в грудях, свистячі хрипи. Поява нападів провокують зміни температури та вологості повітря, різкі запахи, фізична активність. При тяжкій формі недуги відзначається утруднене дихання аж до нападів ядухи. Нерідко спостерігаються труднощі при розмові, прискорене серцебиття, здуття грудної клітки.
Як лікувати бронхіальну астму
Лікуванням бронхіальної астми займаються терапевт, алерголог та пульмонолог. Саме до цих фахівців слід звертатися по медичну допомогу при виявленні симптомів захворювання.
Хворому необхідно налаштуватись на тривале, часто довічне лікування. У терапії бронхіальної астми виділяються такі напрямки.
- Дієтотерапія. Обмеження вживання копченостей, ковбасних виробів, консервів, газованих прохолодних напоїв на основі екстрактів та есенцій.
- Фізкультура, плавання, загартовування (з метою підтримки функціональності дихальних шляхів).
- Усунення побутових алергенів, які провокують напади, до яких належать кліщі, тютюновий дим, свійські тварини, лікарські засоби.
- Медикаментозна терапія. Застосовується для запобігання або зменшення тяжкості симптомів. Це інгаляційні та системні глюкокортикоїди, бронхолітики тривалої та короткої дії. Можливе використання нестероїдних протизапальних препаратів та теофілінів, антигістамінних засобів.
- Навчання пацієнта підтримці та моніторингу свого стану, використанню інгаляційних пристроїв.
Яку діагностику проходити при бронхіальній астмі
Для встановлення діагнозу призначаються:
- прийом та фізикальне обстеження у спеціаліста-куратора;
- загальний аналіз харкотиння;
- тест із сироваткою крові на рівень загального імуноглобуліну Е;
- спірометрія (з метою оцінки ступеня обструкції дихальних шляхів);
- пікфлоуметрія (вимірювання швидкості видиху);
- оцінка алергічного статусу – визначаються фактори ризику хвороби;
- провокаційні інгаляційні проби.
Наслідки бронхіальної астми
За відсутності лікування бронхіальна астма здатна викликати брадикардію та гіпотензію, напади сплутаності свідомості та ризик впадання в кому.