Виразка 12-палої кишки - хронічне захворювання, яке характеризується наявністю дефектів стінки дванадцятипалої кишки, що довго не гояться, що виникає на тлі порушень нервово-гуморальної регуляції функцій органу. Для перебігу захворювання характерна поперемінна заміна рецидивів періодами уявного благополуччя. До симптомів, що виявляються при виразці 12-палої кишки відносяться:
- болючі відчуття, що локалізуються у верхній частині живота і проходить після прийому їжі;
- нічний біль;
- диспепсичні розлади, що виявляються печією, відрижкою, нудотою та блюванням, порушення випорожнень);
- зменшення маси тіла і натомість незміненого апетиту;
- порушення сну;
- дратівливість.
Прояв хвороби залежить від сезону – найчастіше хвороба дає рецидив навесні та восени.
Як лікувати виразку 12-палої кишки
Лікуванням виразкової хвороби 12-палої кишки займається лікар-гастроентеролог, лікар-хірург. Тактика терапії буде залежати від результатів лабораторних досліджень, перебігу захворювання та загального стану пацієнта. Медикаментозна терапія буде спрямована на знищення вбудника захворювання, відновлення слизових оболонок, а також запобігання розвитку можливих ускладнень. Оперативне лікування проводиться у випадках розвитку кровотеч та перфорації виразки.
Яку діагностику проходити при виразці 12-палої кишки
Для встановлення та диференціації діагнозу лікар проводить збір анамнестичних даних та огляд пацієнта, після чого призначає проведення додаткових методів діагностики:
загальних та біохімічних аналізів дахів та сечі, аналізу калу на приховану кров, ендоскопії, фіброгастродуоденоскопії, дослідження кислотності шлункового соку. У деяких випадках можливе проведення рентгенологічного дослідження.
Наслідки виразки 12-палої кишки
Своєчасна консультація лікаря дозволить уникнути розвитку ускладнень, серед яких: кровотечі із дванадцятипалої кишки, перфорації виразок, розвиток перитоніту, дуоденіту, пенетрація, утворення рубцевих звужень кишки, малігнізація органу.