Дивертикули стравоходу - це мішкоподібні утворення, розташовані на стінці органу. Іншими словами, патологія представляє сліпо закінчується випинання стінки стравоходу. Невеликі освіти не завжди завдають людині дискомфорту, а ось великі дивертикули супроводжуються яскравою симптоматикою. Хворий страждає на дисфагію, кожен прийом їжі супроводжується подальшим відрижкою залишків їжі. Під час сну відбувається регургітація, і вміст дивертикулу потрапляє до ротової порожнини. Також патологія супроводжується першінням у горлі, задухою та болями в грудях.
Як лікувати дивертикули стравоходу
Легка форма захворювання не потребує хірургічного втручання та тривалої терапії. Якщо патологія не приносить пацієнту явного дискомфорту, достатньо дотримання дієти та виконання простих профілактичних заходів. Лікування призначає гастроентеролог, для корекції раціону є сенс звернутися за допомогою до дієтолога. Зазвичай рекомендується відмова від грубої, смаженої, копченої та солоної їжі. Бажано не вживати твердих продуктів, а під час трапези їжу ретельно пережовувати. Для запобігання накопиченню залишків їжі в дивертикулі та розвитку інфекції необхідно регулярно промивати стравохід теплим антисептичним розчином.
Якщо новоутворення завдає значного дискомфорту та супроводжується больовими відчуттями, потрібне оперативне втручання. Корекція стравоходу проводиться методом інвагінації (при дивертикулах невеликого розміру) або за допомогою висічення (при вираженому випинанні). Ефективна також лазерна терапія та електрокоагуляція.
Яку діагностику проходити при дивертикулі стравоходу
Після збирання анамнезу патології лікар оглядає пацієнта, пальпуючи ділянку шиї. За наявності великих утворень візуально простежується характерна припухлість, м'яка на дотик і внаслідок натискання пальцями. Для встановлення природи недуги потрібна інструментальна діагностика, що складається з сучасних дослідницьких методик:
- КТ із контрастом;
- рентгенографія;
- езофагоскопія;
- езофагеальна манометрія.
Наслідки дивертикулу стравоходу
Випинання стінок стравоходу небезпечно, перш за все, ризиком потрапляння залишків їжі до дихальних шляхів. Крім того, патологія здатна прогресувати, сприяючи формуванню нориці.