Глютенова хвороба (целіакія) - це неінфекційне захворювання тонкого кишечнику, що виявляється непереносимістю харчових продуктів, які містять білок злакових культур (глютен). У значній кількості такі білки містяться в пшениці, ячмені та житі. Патологія передається у спадок.
Головний симптом целіакії - хронічна діарея, зумовлена порушенням всмоктування в кишечнику через руйнування ворсинок епітелію. Діарея супроводжується болями в животі та здуттям живота. Іноді у хворих спостерігаються набряки, втрата маси тіла. Трапляються випадки залізодефіцитної анемії у постраждалих від целіакії. У дітей можливе відставання в розвитку, у дорослих відзначається маленький зріст.
Як лікувати глютенову хворобу
Для лікування захворювання пацієнту потрібно звернутися до лікаря-гастроентеролога. Позитивний ефект терапії можливий у разі суворого дотримання хворим режиму харчування, призначеного лікарем.
Для лікування глютенової ентеропатії необхідно:
Дотримання довічної безглютенової дієти.
- З харчового раціону хворого виключаються білки вівса, пшениці, ячменю та жита. Вони входять до складу хлібобулочних і макаронних виробів, манної, вівсяної та пшеничної крупи.
- Дозволяється вживання каші з кукурудзи, гречки, пшона, рису, а також м'яса, риби, овочів, фруктів, яєць, бобових. Раціон має бути повноцінним і збалансованим (потрібна допомога дієтолога).
Медикаментозна терапія. Призначається з урахуванням виявлених клінічних проявів недуги.
- За прихованої форми рекомендуються полівітамінні препарати.
- У важких випадках проводять лікування діареї та корекцію порушень обміну речовин: лоперамід, препарати білка, заліза, кальцію, ферменти.
- Призначається курс терапії кишечника з використанням антисептиків, пробіотиків і пребіотиків.
Яку діагностику проходити за глютенової хвороби
У разі підозри на глютенову хворобу пацієнт має пройти:
- збір лікарем анамнезу (зокрема щодо випадків целіакії в родині);
- серологічні тести (ІФА) на маркери целіакії (АГА, АТТГ);
- езофагогастродуоденоскопію з відбором зразка слизової тонкого кишечника для гістологічного дослідження;
- провокаційний тест із навантаженням глютеном.
Наслідки глютенової хвороби
Відмова від лікування глютенової хвороби тягне за собою зниження якості життя хворого. У вагітних жінок існує підвищений ризик несприятливого результату для плода. Недотримання безглютенової дієти небезпечне виникненням лімфоми.