Деформуючий артроз являє собою захворювання, в основі розвитку якого лежить дистрофічний процес у суглобових структурах, що призводить до первинного ураження хрящових тканин, а надалі - всього кістково-суглобового апарату.
Для захворювання характерні такі клінічні прояви.
- Артралгія (суглобовий біль), що виникає під час навантажень і зменшується в спокої. Біль відзначається на початку рухової активності і триває недовго. Також пацієнта турбує біль при «заклинюванні» суглоба під час рухів.
- Крепітація під час рухів.
- Обмеження руху суглоба.
- Суглобова деформація.
Первинно найчастіше уражаються колінні (гонартроз), тазостегнові, міжфалангові суглоби і хребет. Окремо виділяють коксартроз, за якого відбувається деструкція кульшового суглоба, внаслідок чого спостерігається вкорочення кінцівки, кульгавість і нерухомість.
Що стосується генералізованої форми, то зазвичай виявляється поєднане ураження кістково-суглобових зчленувань, міжхребцевих дисків і м'язових сухожиль.
Як лікувати деформуючий артроз
Для діагностики та лікування захворювання необхідно звернутися до ортопеда. Іноді потрібна консультація ревматолога. Лікувальна тактика полягає в призначенні:
- нестероїдних протизапальних ліків (моваліс, вольтарен);
- внутрішньосуглобового введення гормональних препаратів;
- протизапальних мазей (диклофенак);
- хондропротекторів (терафлекс).
Також потрібно зменшити навантаження на уражений суглоб (використовувати тростину, уникати тривалої ходьби, стояння). Особливо ефективні фізіотерапевтичні процедури (аплікації парафіну, електрофорез, магніто- і лазеротерапія). Не варто забувати про ЛФК, бальнеотерапію та санаторно-курортне лікування.
За показаннями виконується хірургічне втручання (ендопротезування суглоба, артродез). На етапі впровадження перебуває метод використання стовбурових клітин, які активують процес регенерації пошкоджених тканин.
Яку діагностику проходити в разі деформувального артрозу
У діагностику захворювання входить:
- огляд уражених суглобів, оцінка їхньої рухливості;
- рентгенографія суглобів;
- комп'ютерна томографія хребта;
- магнітно-резонансна томографія суглоба;
- артроскопія з дослідженням біоптату.
Наслідки деформувального артрозу
Прогресія хвороби призводить до гемартрозу, анкілозу, вторинного синовіту і підвивиху надколінка.