Ревмокардит — це запальне ураження м'язів і клапанів серця, що виникає на тлі системного захворювання сполучної тканини в організмі (ревматизму).
У пацієнта з первинним ревмокардитом з'являються болі в серцевій ділянці, виражене серцебиття, задишка після фізичних навантажень, загальна слабість. Можлива поява болю у суглобах. При аускультації прослуховуються шуми і відзначається порушення серцевого ритму.
Як лікувати ревмокардит
Для лікування ревмокардиту пацієнту необхідно звернутися до лікаря-ревматолога, за окремими показаннями знадобиться медична допомога кардіолога, кардіохірурга.
З урахуванням виявлених патологічних відхилень у організмі хворого на лікування застосовуються такі терапевтичні методи.
- Немедикаментозне лікування. Рекомендується постільний режим 2-3 тижні та дієта багата на білки та вітаміни з обрубанінням вуглеводів та солі.
- Медикаментозна терапія. Зазвичай застосовуються антибіотики, нестероїдні протизапальні препарати, глюкокортикоїди. Для усунення застійних проявів серцевої недостатності використовуються діуретики, блокатори кальцієвих каналів, β-адреноблокатори, серцеві глікозиди.
- Хірургічне втручання. Виконується для усунення клінічних проявів пороку серця або його ускладнень (серцевої недостатності, легеневої гіпертензії, стенокардії, миготливої аритмії).
Яку діагностику проходити при ревмокардиті
При спілкуванні з пацієнтом лікар-ревматолог знайомиться зі скаргами. Встановлює факт появи симптоматики ревмокардиту після перехворювання на ангіну.
Під час фізикального обстеження лікар спостерігає у хворого виражену температурну реакцію, болючість суглобів (колінного, гомілковостопного, променезап'ясткового, ліктьового) при пальпації. Для підтвердження діагнозу лікар призначає: загальний аналіз крові; бактеріологічне дослідження мазка із зіва (виявлення гемолітичних стрептококів); серологічні тести (виявляють підвищені титри стрептококових антитіл у крові); ЕКГ (порушення серцевого ритму та провідності); ЕхоКГ (для діагностики патології клапанів).
Наслідки ревмокардиту
Хворому на ревмокардит важливо звернутися за медичною допомогою за перших ознак недуги. Це необхідно для запобігання розвитку серйозних ускладнень — вад серця, миготливої аритмії, серцевої недостатності.