Виразка стравоходу - це порушення цілісності слизової оболонки нижньої частини стравоходу, що пов'язано з утворенням виразок, які носять пептичний і рідше симптоматичний характер.
Симптоми захворювання проявляються печією, болем і тяжкістю за грудиною, як під час спокою, так і при ковтанні, порушенням ковтальної функції, відрижкою з виділенням кислоти, в деяких випадках блювотою.
Найбільш ймовірні причини захворювання:
Іноді причиною стають запущені захворювання серця і печінки.
Як лікувати виразку стравоходу
Лікування захворювання призначається гастроентерологом і складається із загального, медикаментозного та хірургічного лікування.
Загальне лікування включає в себе дотримання дієти, що виключає їжу тваринного походження, гострі, пряні, кондитерські вироби, цитрусові, газовані напої, алкоголь.
Хворий повинен відмовитися від носіння тісного одягу, виконання важкої роботи, надмірних фізичних навантажень. Спати рекомендується в ледь піднесеному положенні.
Медикаментозне лікування полягає в прийомі в'яжучих засобів, які нейтралізують кислоту, знижують вироблення соляної кислоти, відновлюють нормальну перистальтику кишечника і стимулюють загоєння виразок на слизовій оболонці.
Хірургічне лікування призначається в разі неефективності консервативних методів. Сенс його полягає в тому, щоб підшити шлунок до діафрагми навколо травного отвору і зафіксувати його край до черевної стінки.
Яку діагностику пройти при виразці стравоходу
Діагностика проводиться трьома способами:
- збір анамнезу пацієнта, його способу життя і життя рідних;
- лабораторні дослідження (загальний і біохімічний аналізи крові, аналіз калу);
- апаратна діагностика (огляд стінок органу за допомогою ендоскопа, рентгенографія, ультразвук, комп'ютерна томографія та магнітно-резонансна терапія).
- У деяких випадках гастроентеролог призначає біопсію слизової оболонки і 24-годинну внутрішньостравохідну рН-метрію за допомогою зонда.
Наслідки виразки стравоходу
Лікування захворювання зі своєчасним початком успішно завершується. При відсутності лікування розвивається перфорація стінок органу, звуження просвіту стравоходу, кровотеча і високий ризик виникнення злоякісних пухлин.