Гастродуоденіт - це захворювання запального характеру, що локалізується в дванадцятипалій кишці та воротарі шлунка. При цьому патологічний процес вражає слизову оболонку кишечника і нижньої частини шлунка. Запалення, як правило, виникає внаслідок фізичних факторів (вживання жирної, гострої, занадто гарячої або холодної їжі тощо) або системних порушень ШКТ (підвищена кислотність, збої в регуляції секреції тощо). Виявляється гастродуоденіт нудотою, почуттям тяжкості та тупими болями в епігастральній ділянці, іноді блюванням.
Як лікувати гастродуоденіт
Перше, що варто зробити з появою симптомів запалення дванадцятипалої кишки, — звернутися до гастроентеролога. Шляхом оцінки характеру скарг та первинного огляду лікар поставить попередній діагноз. Після проведення комплексного обстеження буде призначено лікування. Зазвичай терапія гастродуоденіту ґрунтується на таких рекомендаціях:
- дотримання суворої дієти;
- регулярне помірне фізичне навантаження;
- прийом лікарських засобів, призначених лікарем.
Дієту в загальному випадку становить гастроентеролог, але іноді цим займається дієтолог. Що стосується фізичного навантаження, слід стримати її інтенсивність, але повністю відмовлятися від тренувань не варто. Корисна лікувальна фізкультура, деякі медустанови надають можливість відвідувати заняття під керівництвом спеціаліста.
Медикаментозна терапія призначається гастроентерологом, спроби самолікування підвищують ризик розвитку ускладнень. Пацієнту виписуються такі препарати.
- Антациди..
- Спазмолітики.
- Ферментовмісні засоби.
- Антибіотики (за наявності інфекційного зараження).
- Вітамінні комплекси.
Яку діагностику проходити при гастродуоденіті
Загального огляду зазвичай недостатньо, щоб встановити остаточний діагноз. Гастродуоденіт легко сплутати з гастритом та іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту, тому потрібно ретельне обстеження. Діагностика проводиться за допомогою таких методик:
- клінічний аналіз крові;
- ендоскопія;
- УЗД шлунка;
- рентгенографії з контрастом.
Наслідки гастродуоденіту
При дотриманні режиму харчування та прийомі призначених препаратів прогноз лікування гастродуоденіту позитивний. Протягом півроку після лікування пацієнту рекомендується відвідати гастроентеролога для профілактичного огляду. Якщо знехтувати лікуванням, недуга набуває хронічної форми, симптоми якої набагато складніше усунути.