Целіакія — це аутоімунне спадкове захворювання, обумовлене ферментною недостатністю розщеплення пептиду глютену. Виникає хронічне запалення слизової оболонки тонкого кишечника за рахунок накопичення токсичних речовин, що утворюються при непереносимості глютену. При захворюванні атрофуються ворсинки слизової тонкого кишечника. Повне виключення з раціону продуктів, що містять глютен, дозволяє відновити нормальну прохідність тонкого кишечника вже за кілька місяців. У жінок мутація проявляється в два рази частіше, ніж у чоловіків.
Як лікувати целіакію
Спеціально підібрана безглютеновая дієта показана всім пацієнтам з целіакією довічно. Додатково призначається вітамінотерапія, можлива також гормональна терапія за відсутності позитивної динаміки від дієти. Пацієнту призначаються консультації дієтолога для складання грамотно збалансованого меню.
Яку діагностику проходити при целіакії
Захворювання має множинну симптоматику, найбільш часто зустрічаються:
- болі в шлунку;
- порушення травлення, запори або проноси;
- збільшення живота;
- блювота;
- розлад апетиту;
- підвищена ламкість кісток;
- психоемоційні розлади;
- анемія.
Діагностикою захворювання займається лікар-гастроентеролог. Призначаються лабораторні дослідження крові, що дозволяють визначити чутливість кишечника до глютену, виявити специфічні антитіла класу IgM, IgA. Проводиться гастроендоскопія і біопсія тканин тонкого кишечника, навантажувальні тести, УЗД, МРТ і КТ, контрастна рентгеноскопія.
Наслідки целіакії
Безглютеновая дієта призначається пацієнтам протягом усього життя. При вживанні продуктів з глютеном погіршується якість і тривалість життя, виникає ризик летального результату. У деяких випадках навіть відсутність в меню продуктів з глютеном викликає загальне погіршення самопочуття. Найчастіше це пов'язується з розвитком лімфоми тонкого кишечника. Також збільшується ризик розвитку аденокарциноми тонкої кишки. У пацієнтів, які страждають на целіакію, зростає ймовірність розвитку таких проблем:
- ентерит;
- залозодефіцитна анемія;
- порушення обміну речовин;
- авітаміноз;
- порушення фертильності;
- артеріальна гіпертензія.