Туберкульоз — всім відома важка заразна хронічна інфекція з переважним ураженням легень, залишається поширеним захворюванням. Передається при регулярному спілкуванні із хворим, який кашляє. Захворіти можна у будь-якому віці. Група ризику — ослаблені та літні люди, а також діти.
Туберкульоз можна запідозрити, якщо людина:
- постійно покашлює / кашляє без застуди;
- виділяється кров'яна мокрота;
- відзначає біль у грудній клітці при кашлі (глибокому диханні);
- скаржиться на сильну слабкість;
- вночі потіє;
- у нього постійно підвищується температура.
Крім легенів та бронхів, хвороба може вражати кістки та суглоби, нирки, очі, кишечник.
Як лікувати туберкульоз
Туберкульоз виліковний. Особливо легенева форма при ранній діагностиці та проведенні повного курсу лікування. Хворобу лікує лікар-фтизіатр у спеціалізованих лікарнях. Пацієнт протягом 6-8 (12) місяців отримує курси протитуберкульозної чотирикомпонентної або п'ятикомпонентної комбінованої терапії. Зазвичай призначаються такі препарати як Стрептоміцин, Ізоніазид, Рифампіцин, Ципрофлоксацин, Етамбутол, Піразинамід, Амікацин, Канаміцин, Капреоміцин. При тяжкому ураженні легень та бронхів виконується хірургічне втручання. Кістково-суглобовий туберкульоз лікують і хірурги-ортопеди (видаляють вогнища, реконструюють кістки та суглоби).
Яку діагностику проходити при туберкульозі
Зазвичай туберкульоз виявляють при флюорографії, яку слід проходити не менше одного разу на рік. Людину з підозрою на це захворювання спрямовують до фтизіатра. Призначається внутрішньошкірний тест із туберкуліном, який дозволяє підтвердити присутність мікобактерій туберкульозу в організмі. Якщо результат позитивний, проводиться серйозне обстеження, спрямоване виявлення туберкульозних вогнищ, насамперед у легких і бронхах:
- КТ грудної клітки;
- аналіз мокротиння;
- бронхоскопія;
- КТ хребта, суглобів, нирок (за потреби).
При виявленні туберкульозних паличок досліджується їхня чутливість до препаратів.
Наслідки туберкульозу
Насамперед слід врахувати, що людям, які перебувають у групі ризику, необхідно пройти вакцинацію проти туберкульозу. При несвоєчасному лікуванні хвороба поширюється в організмі, викликає незворотні зміни в легенях та бронхах, хребті, кістках тазу, нирках, головному мозку, і людина за кілька років (а іноді місяців) вмирає. При кістковій формі туберкульозу може стати інвалідом внаслідок деформації хребта, суглобів, тазу.