Енцефаліт - інфекційне захворювання, що вражає нервову систему. Носіями вірусу вважаються іксодові кліщі - широка група кровососів, які паразитують на тваринах і мешкають у сільській та лісистій місцевості. Інфікування відбувається через укус кліща, і при його неакуратному вилученні, роздавлюванні. Також зараження можливе від комарів.
Інкубаційний період – 7-13 днів, після чого з'являються перші симптоми: різке та спонтанне підвищення температури тіла, сильний головний біль та ломота в тілі, м'язові болі. Нерідко виникає нудота, блювота і блювота.
Візуально енцефаліт проявляється на 3-4 день після перших симптомів — геморагічної висипки, кровоточивістю ясен, частими носовими кровотечами.
Як лікувати енцефаліт
При перших же симптомах необхідно відразу звернутися за лікарською допомогою до лікаря-невролога.
Лікувальні заходи полягають у прийомі імуноглобуліну та/або йодантипірину. Якщо останній засіб прийняти не пізніше як за півгодини з моменту прояву симптомів, він замінить протиенцефалітну вакцинацію.
Яку діагностику проходити при енцефаліті
Після перебування у сільській місцевості, на галявинах та в лісі необхідно ретельно оглядати тіло на наявність кліщів. В першу чергу слід оглянути голову: волосисту частину і за вухами, потім всі місця з ніжною шкірою і вираженою мережею кровоносних судин. При тривалому відпочинку на природі проводити огляд потрібно кожні дві-три години. При зверненні в медустанову будуть проведені лабораторні дослідження крові потерпілого і кліща або його частин, які могли залишитися на шкірі при некоректному видаленні кровососа. За результатами аналізу призначаються лікарські препарати.
Вакцинація проти кліщового енцефаліту та інших захворювань, що передаються кліщами, проводиться у зимовий період. Щеплення формує імунітет до вірусу.
Наслідки енцефаліту
За відсутності лікування у людини розвиваються неврологічні порушення різного ступеня тяжкості — паралічі, парези та інше. Можливий смерть.