Шистосомоз — це зараження організму гельмінтами роду Schistosoma. Захворювання протікає в гострій або хронічній формі, викликає інтоксикацію і алергічні реакції організму, вражає внутрішні органи, шлунково-кишковий тракт, сечостатеву систему. Найбільшому ризику піддаються діти шкільного та дошкільного віку через недостатнє дотримання правил гігієни. Шистосомоз поділяють на сечостатевий і кишковий. Тривалий перебіг хвороби без адекватного лікування призводить до втрати працездатності, інвалідності, іноді до летального результату.
Як лікувати шистосомоз
Лікуванням шистосомоза займається лікар-інфекціоніст спільно з урологом або гастроентерологом. Використовується медикаментозна терапія, пацієнту призначаються протівогельмінтниє препарати. У складних випадках, що викликали утворення каменів в нирках або стриктури, потрібне хірургічне втручання для полегшення стану пацієнта. Важливим моментом лікування шистосомоза вважається профілактика рецидивів, особливо в місцях масового зараження.
Яку діагностику проходити при шистосомозі
Для початкової стадії захворювання характерні шкірні висипання, алергічна реакція на паразитів, набряклість. Іноді пацієнт відчуває лихоманку, озноб, головний біль або біль у суглобах. Це ознаки токсичного впливу гельмінтів на організм. Більш тривалий перебіг хвороби ускладнюється циститами, пієлонефритом, сечокам'яною хворобою, розладами травлення, діареєю, шлунково-кишковою кровотечею.
Діагноз встановлюється після виконання лабораторних досліджень, здатних виявити яйця паразитів і оцінити загальний стан організму:
- аналіз калу;
- аналіз сечі;
- біопсія;
- урографія;
- цистоскопія;
- лапароскопія;
- імунологічні проби;
- алергопроби.
Наслідки шистосомоза
Відсутність тривалий час лікування шистосомоза, а також множинні відкладення яєць паразитів в сечовому міхурі і сечоводі провокує запальні процеси, утворення гранульом і виразок. Це значно збільшує ризик розвитку раку сечового міхура. Поразка кишечника паразитами супроводжується колітом, нерідко призводить до запалення апендикса, розвитку апендициту.