Гепатитами називають захворювання печінки запального характеру. Зміни у цьому органі, гострі та хронічні, можуть викликати різні фактори.
1. Гепатотропні віруси, будучи найчастішою причиною гострого запального процесу, викликають гепатити:
- А (хвороба Боткіна), що передається аліментарним шляхом;
- B (передається через кров, сперму, слину), іноді стає довічним захворюванням;
- C (передається через заражену кров, найчастіше через ін'єкції та переливання крові), у 80% випадків перехід у хронічну форму;
- інші форми - D, E, F і G.
2. Вплив алкоголю. Регулярне тривале вживання спиртних напоїв викликає запальний процес у печінковій тканині з подальшою її трансформацією на сполучну.
3. Вплив деяких ліків, хімічних речовин та отрут.
4. Аутоімунні захворювання з ураженням цієї печінкової тканини.
Гостре запалення печінкових клітин проявляється загальною слабкістю, нудотою, відсутністю апетиту, тяжкістю у правому підребер'ї, жовтяної шкіри та склер, потемнінням сечі, освітленням калу. При хронічному процесі відзначається підвищена стомлюваність.
Як лікувати гепатит
Лікуванням гострих вірусних та деяких інших запалень печінкової паренхіми у стаціонарі займається лікар-інфекціоніст, хронічних – лікар-гепатолог амбулаторно та в лікарні. При вірусному А і невірусних гепатитах проводиться симптоматичне лікування на тлі дієти, що щадить: дезінтоксикаційна терапія (внутрішньовенні вливання рідини, рясне питво), гепатопротектори (препарати, «рятують» печінкові клітини), вітаміни, у дуже важких випадках призначаються кортикостеро. Гострі та хронічні форми гепатиту В лікуються різними інтерферонами та кортикостероїдами, а С – інтерферонами та рибавірином. При необхідності показано вакцинацію проти гепатитів.
Яку діагностику проходити при гепатиті
Насамперед лікар призначає аналізи крові, які показують ушкодження печінкових клітин, — білірубін та ферменти (АЛТ, АСТ), а також інші печінкові проби. Віруси виявляються за допомогою імунологічних аналізів, які виявляють різні антитіла та антигени. У складних неясних випадках призначається УЗД із біопсією.
Наслідки гепатиту
Недоліковані В і С, алкогольні гепатити найчастіше призводять з часом до серйозних наслідків:
- цирозу печінки;
- раку печінки.
Недолікований гепатит А викликає довічну хворобу - дискінезію жовчовивідних шляхів, яка знижує якість життя, потребує дієти.