Дизартрія - це порушення мовленнєвого апарату, пов'язане з розладом центральної нервової системи. Гортань, піднебіння і язик втрачають пластичність і рухливість, що унеможливлює володіння мовою. Недуга здатна проявлятися як у дітей, так і в дорослих. Вона виникає у вигляді ускладнень раніше перенесених захворювань або як самостійне порушення. Можливі прояви спазмів дихальної системи, утруднення під час ковтання та інші симптоми.
Як лікувати дизартрію
Терапія недуги має бути комплексною. Залежно від причин захворювання лікар підбирає низку лікувальних заходів. Інфекційні недуги усуваються за допомогою антибіотиків і протизапальних засобів. У разі гіпертонії пацієнту призначають препарати для зниження артеріального тиску. Якщо дизартрія викликана пухлиною, утворення видаляють хірургічним шляхом, після чого призначають реабілітаційну терапію. Ефективні також нетрадиційні методи лікування (голковколювання, дельфінотерапія), але вони не повинні бути основним способом боротьби з хворобою. Зазвичай лікарі рекомендують подібні процедури як доповнення до основного реабілітаційного курсу.
Яку діагностику проходити в разі дизартрії
Щоб встановити точну причину недуги, необхідно пройти комплексне обстеження в кількох фахівців. У разі дизартрії бажано записатися на прийом до невролога, отоларинголога та логопеда. Після того, як кожен лікар зробить висновок, буде складено єдиний план лікування. Як правило, остаточний діагноз ставить невролог. Отже, пацієнту доведеться пройти через велику діагностику у фахівців різних профілів.
- Невролог проведе огляд ротової порожнини хворого, оцінить стан глотки, перевірить язик на предмет стоншення м'язів.
- Отоларинголог проведе повторний огляд глотки і додатково перевірить носову порожнину на наявність пухлин.
- Логопед проведе невелике дослідження, оцінюючи якість усного та писемного мовлення пацієнта.
Після загального обстеження пацієнт направляється на МРТ і комп'ютерну томографію головного мозку. Якщо причина патології криється в структурних аномаліях головного органу ЦНС, її буде знайдено. У разі підозри на інфекційне зараження потрібен клінічний аналіз крові.
Наслідки дизартрії
Дизартрію потрібно лікувати, інакше вона тягне за собою малоприємні наслідки. За тривалого розладу мовлення у хворого спостерігається порушення просторової орієнтації, що значно погіршує якість життя.