Сифіліс відноситься до ЗПСШ (захворювань, що передаються статевим шляхом). Збудник цього серйозного венеричного захворювання - бліда трепонема, проникаючи в організм, вражає насамперед слизові оболонки. У місці впровадження через місяць після зараження утворюється безболісна виразка або ерозія (шанкр), збільшуються сусідні лімфатичні вузли. У період поширення інфекції через кілька місяців з'являється висипання на шкірі (вторинний сифіліс), через 3 роки і пізніше - третинний сифіліс з ураженням внутрішніх органів, кісток, хрящів, суглобів, головного та спинного мозку. Від вагітної жінки сифіліс може передатися плоду, і дитина народиться із вродженим сифілісом. Іноді хвороба поширюється і побутовим шляхом.
Як лікувати сифіліс
Лікують сифіліс лікарі-дерматовенерологи, зазвичай за умов анонімності. Терапія включає введення великих доз антибіотиків кількох груп - пеніциліни пролонгованої дії, тетрациклін еритроміцин, азитроміцин, цефтріаксон за певними схемами. Триває лікування 2 місяці. Обов'язково проводиться профілактичне лікування всіх статевих партнерів. Самолікування неприпустимо, тому що завжди є недостатнім і безконтрольним, що не гарантує повного одужання.
Яку діагностику проходити при сифілісі
З метою діагностики сифілісу призначається добре всім відомий аналіз РВ (реакція Вассермана), а також мікроскопічне дослідження матеріалу, отриманого з шанкра або висипки на шкірі, імунологічні аналізи (РІФ-АБС та ІФА), які дозволяють судити про давність сифілісу.
Наслідки сифілісу
Якщо своєчасно не вилікувати цю виліковну, але водночас страшну за своїми віддаленими наслідками хворобу, дочекатися третинного сифілісу, виникнуть найважчі, потворні і зовнішність, і внутрішні органи ускладнення:
- розростаються гуми (доброякісні пухлини) на шкірі, слизових, на внутрішніх органах, головному мозку;
- повністю випадає волосся;
- "провалюється" ніс;
- з'являються ознаки ураження центральної нервової системи (запаморочення, епілептичні напади, порушення слуху, мови, зору);
- виникають інвалідизуючі остеоартрози та артрити;
- розвивається печінкова недостатність;
- виникають серцево-судинні проблеми;
- виснажується імунна система;
- страждає на інтелект.
За 8-10 років недолікований сифіліс повністю руйнує навіть дуже міцний організм, тому важливо своєчасно звернутися і пролікуватися у дерматовенеролога.