Гонорея відноситься до інфекцій, які передаються статевим шляхом та дуже поширені серед дорослого населення. Хвороба іноді переходить і від хворої матері до дитини на момент пологів. Причина інфекції — бактерія гонокок, в осіб чоловічої статі атакує уретру, в жіночому організмі — матку, починаючи з шийки. Також інфекція проникає в горлянку, очі, анус, а надалі через кров та в суглоби.
Симптоми з'являються через кілька днів після контакту з носієм гонококу.
- У осіб жіночої статі — виділення, що погано пахнуть, сечовипускання з різьбою, трохи пізніше сукровичні білі і біль при статевому контакті. Далі турбують болі в малому тазі, виділення стають ряснішими, підвищується температура тіла.
- В осіб чоловічої статі —ознаки гострого уретриту (виділення з уретри, різь, біль при виділенні сечі), болючість та припухлість яєчка (у молодих чоловіків).
Як лікувати гонорею
З вищеописаною симптоматикою необхідно звернутися до дерматовенеролога, уролога (гінеколога). Як і багато венеричних хвороб, гонорейна інфекція швидко і ефективно лікується антибіотиками широкого спектру. Зокрема, сучасна схема лікування включає лише одну ін'єкцію Цефтріаксону та прийом внутрішньо Азитроміцину. Замість першого препарату іноді застосовують Цефіксім. При алергії на цефалоспоринову групу призначають геміфлоксацин або гентаміцин. При алергії на другий препарат використовують доксициклін. Призначаються і нові схеми. Новонароджених дітей з бленореєю (гонококовим кон'юнктивітом) виліковують Цефтріаксон. При такій терапії хворі швидко повністю виліковуються.
Яку діагностику проходити при гонореї
Щоб виявити гонококи, у хворого забирають мазки з ротоглотки, піхви, уретри, анусу для лабораторного імунофлюоресцентного та імуноферментного аналізу. Також гонокок ідентифікують за допомогою тесту ПЛР. У чверті хворих бактерії виявляють при посіві крові.
Наслідки гонореї
Занедбана або недолікована при самолікуванні гонорея призводить до дуже серйозних ускладнень і у жінок, і у чоловіків. У жінок розвивається абсцес придатків, перитоніт, сепсис, ендокардит та кон'юнктивіт, які вони потім довго лікують у лікарні. Хронічна гонорея – основна причина трубної форми жіночої безплідності. У чоловіків хронічна гонорея теж спричиняє неприємні ускладнення (хронічний простатит, стійка безплідність, артрит великих суглобів).