Панкреатит - запальний і руйнівний процес в підшлунковій залозі, який призводить до порушення її секреторної функції. У разі хронічної форми людину турбують:
- періодична нудота;
- блювати;
- печія;
- метеоризм;
- діарея або запор;
- тягнуть болі в правому підребер'ї;
- жовтяниця шкірних покривів і склер.
Гостра форма захворювання розвивається швидко і починається з сильних болів у правому підребер'ї, блювоти і підвищення температури. Панкреонекроз розвивається внаслідок тривалого перебігу руйнівних процесів в клітинах.
Як лікувати панкреатит
Хронічний перебіг панкреатиту вимагає медикаментозної підтримки. Так, призначаються спазмолітики, анальгетики, ферменти, антациди та інгібітори протонної помпи. Крім того, необхідно дотримуватися дієти, виключивши соління, прянощі, жирну, смажену їжу, алкоголь і газовані напої.
При гострому панкреатиті проводять дезінтоксикаційну, антибактеріальну, протизапальну терапію, відновлення водно-електролітного і білкового балансу.
Хірургічне втручання показано при наявності ускладнень. Крім того, необхідно усунути причину ураження залози (зловживання алкоголем, жовчнокам'яна хвороба, муковісцидоз, прийом гормональних, сечогінних препаратів і аутоімунні захворювання).
Яку діагностику пройти при панкреатиті
Діагностикою та лікуванням панкреатиту займаються гастроентерологи. При гострому перебігу потрібна допомога хірургів.
При біохімічному дослідженні крові фіксується гіперглікемія, підвищення ферментів (амілази) і нестача кальцію. Також досліджується рівень ферментів в сечі.
Наслідки панкреатиту
Тривалий перебіг хронічного панкреатиту без медикаментозної корекції призводить до розвитку жовтяниці, цукрового діабету, кровотеч, абсцесу, холангіту і портальної гіпертензії. Також можлива малігнізація тканин, розвиток ниркової та печінкової недостатності.
При гострому перебігу підвищується ризик інфекційних ускладнень, панкреонекрозу, перитоніту і поліорганної недостатності.