Нецукровий діабет - захворювання, що характеризується недостатнім виробленням в гіпоталамусі і надходженням в кров вазопресину (антидіуретичного гормону), який регулює баланс рідини в організмі. При розвитку захворювання порушується реабсорбція (функція реабсорбції рідини), що проявляється появою спраги і рясного сечовипускання.
Причини:
- черепно-мозкові травми;
- пухлини головного мозку;
- енцефаліту;
- ускладнення після операцій на головному мозку;
- сифіліс;
- саркоїдоз;
- захворювання нирок.
Симптоми: збільшення сечового міхура, гіпотонія, опущення живота, у дітей - різке підвищення температури і блювота.
Як лікувати нецукровий діабет
При центральному (нейрогенному) нецукровому діабеті, що виникає при пошкодженні гіпофіза, ендокринолог призначає синтетичний аналог антидіуретичного гормону - Десмопресин у вигляді таблеток і назального спрею.
Для лікування нефрогенного нецукрового діабету, що характеризується нездатністю нирок реагувати на вазопресин, призначають діуретики (амілорид і гідрохлортіазид) і протизапальні нестероїдні (Індометацин) препарати.
Чимале значення в терапії має дієта: обмежене споживання білків і кухонної солі, часте вживання фруктів і овочів.
Валеріана і бром ефективні для регуляції нервової системи.
Яку діагностику пройти при нецукровому діабеті
Першочерговим завданням діагностики є визначення джерела захворювання (головний мозок або нирки), що дозволить підібрати методи подальшого лікування. Найчастіше на підвищене виділення сечі проводять тест, максимальний добовий обсяг якого повинен становити не більше 3 літрів.
Під час проведення тесту при сухій дієті пацієнту призначають 8-годинне утримання від пиття. При зниженні маси тіла і щільності сечі підтверджується діагноз нецукрового діабету.
До інших ефективних методів діагностики відносять дослідження зразка сечі по Зимницькому (для визначення концентрації і видільних здібностей нирок), магнітно-резонансну і комп'ютерну томографію (для виявлення наявності злоякісної пухлини головного мозку).
Наслідки нецукрового діабету
Сильне зневоднення, неврози, безсоння, порушення секреції шлункового соку, ниркова недостатність, смерть (при пухлини головного мозку).
Захворювання виліковне, якщо його своєчасно діагностувати і лікувати.