Гормональні кісти яєчника – це доброякісні новоутворення яєчника, які складаються з порожнини, заповненої рідинним компонентом. У більшості випадків захворювання не проявляється клінічними ознаками, тому виявляється при профілактичному огляді чи обстеженні щодо іншої патології.
У міру збільшення розмірів кістозного утворення жінку починає турбувати:
- болючі відчуття внизу живота тягнучого характеру;
- менструальна дисфункція як нерегулярних, рясних, тривалих менструальних виділень.
Якщо новоутворення продукує чоловічі статеві гормони, голос має тенденцію до огрубіння, спостерігається гірсутизм, гіпертрофія клітора
Як лікувати гормональноактивні кісти яєчників
Консервативне лікування має на увазі призначення оральних контрацептивів, вітамінів. Однак за відсутності ефекту протягом півроку виконується лапароскопічна операція, обсяг якої визначається на підставі результатів діагностики. Часто видаляється частина або цілий яєчник, але за потреби потрібно видалення органу спільно з матковою трубою.
Яку діагностику проходити при гормональноактивних кістах яєчників
Діагностикою захворювання займається гінеколог, проте потрібна консультація ендокринолога для виявлення супутньої ендокринної патології. До комплексу діагностичних методик входить:
- аналіз скарг пацієнтки; особливостей появи клінічних ознак;
- гінекологічний огляд бімануальним способом;
- ультразвукове дослідження за допомогою вагінального чи абдомінального датчика;
- пункція заднього вагінального склепіння (для виявлення випоту);
- діагностична лапароскопія, яка дозволяє не тільки підтвердити діагноз, але й видалити кістозне новоутворення з подальшим гістологічним аналізом;
- пошук онкомаркерів, що свідчить про злоякісну трансформацію тканин;
- комп'ютерна, магнітно-резонансна томографія, за допомогою яких встановлюється точна локалізація, обсяг освіти, стан навколишніх тканин.
Ультразвукова діагностика використовується для контролю за ефективністю консервативної терапії, що проявляється зменшенням розмірів кісти. Якщо медикаментозна терапія не сприяє регресії захворювання, проводиться хірургічне втручання.
Наслідки гормональноактивних кіст яєчників
Без лікування підвищується ризик перекруту ніжки кісти з наступним некрозом, розвитком перитоніту. Також спостерігається озлокачествление тканин, розрив капсули, інфікування кісти та безплідність.