Цукровий діабет — дуже поширене хронічне захворювання, у якому порушується вуглеводний обмін, й у крові збільшується вміст цукру. Хвороба відноситься до патології ендокринної системи: причини - нестача гормону інсуліну, що секретується бета-клітинами підшлункової залози, порушення його взаємодії з тканинами, в які він доставляє глюкозу. У першому випадку це діабет 1 типу, який частіше починається в дитинстві або молодому віці. У другому діабет 2 типу, який частіше виникає у зрілих людей з надмірною вагою. При цьому захворюванні через підвищення цукру ушкоджуються судини та нерви, що негативно впливає на зір, нирки, серце, нижні кінцівки. Виявляється хвороба спрагою, сечовиснаженням, втомою.
Як лікувати цукровий діабет
При цукровому діабеті першого типу лікарі-ендокринологи довічно проводять щоденну замісну терапію інсуліном на тлі моніторингу глюкози у крові пацієнта. Різні види інсуліну вводять підшкірно 1-3 рази на день за допомогою спеціального шприца-ручки або помпи інсулінової (електронного дозатора). Велике значення має лікувальне харчування (дієта). Терапія другого типу захворювання включає нормалізацію ваги, лікувальну дієту, фізкультуру, іноді цукрознижувальні препарати, рідко інсулін.
Яку діагностику проходити при цукровому діабеті
Насамперед лікар призначає аналізи на цукровий діабет. Діагностують хворобу шляхом визначення вмісту глюкози в плазмі крові та сечі натщесерце, після навантаження (прийому їжі), а також глікозильованого гемоглобіну А1 с, призначають тест на толерантність до глюкози, перевіряють ліпідний профіль. Лабораторні тести можуть виявити антитіла до інсуліну та/або острівців Лангенгарса. За результатами аналізів може бути виявлений переддіабет, при якому цукор крові трохи вищий за норму, а також може бути змінена толерантність до глюкози. Такий прикордонний стан, який може перейти в діабет 2 типу, усувається за допомогою дієти та корекції ваги.
Наслідки цукрового діабету
Цукровий діабет невиліковний, проте при постійному спостереженні у лікаря-ендокринолога його можна контролювати та зберігати хорошу якість життя. Запущений випадок може призвести до тяжких ускладнень - інсульту, інфаркту міокарда, пошкодження сітківки ока та нирок, гангрені стопи, інвалідності внаслідок сліпоти, ампутації кінцівки, ниркової недостатності.