Нарколепсія є порушенням циклічності фаз сну, внаслідок чого фаза швидкого сну спостерігається в період неспання. Симптоматично патологічний стан проявляється різким засипанням, з яким людина не в змозі впоратися. Наступ сну триває від 2 хвилин до кількох годин. Пробудити людину досить просто, проте вона знову різко засинає. Крім того, спостерігається розлад нічного сну, для якого характерні барвисті сновидіння, регулярні переривання, безсоння і почуття розбитості вранці. Внаслідок цього знижується працездатність, з'являється дратівливість, плаксивість, депресія, загалом порушується психоемоційний стан. Також можливі кольорові галюцинації під час пробудження.
Як лікувати нарколепсію
Небезпека хвороби полягає в раптовій м'язовій слабкості, через що людина засинає на робочому місці, дорозі чи транспорті. Таким чином, підвищується ризик травмування (падіння, дтп).
Щоб попередити розвиток ускладнень, необхідно правильно встановити причину патологічного стану. Його поява часто пов'язана з психічними розладами, гормональним дисбалансом, черепно-мозковими травмами або надмірною перевтомою.
Тактика лікування передбачає нормалізацію режиму дня та ночі. Увечері не рекомендується вживати алкоголь і важку їжу.
З медикаментів призначається модафініл, який має стимулюючу дію. Він без побічних ефектів як звикання чи ейфорії. Крім того застосовуються похідні амфетаміну, проте вони викликають збудження, гіпертензію та звикання.
У лікуванні також використовуються антидепресанти, які допомагають відновити режим дня та стабілізувати психоемоційний стан.
Яку діагностику проходити при нарколепсії
Діагностує захворювання невролог шляхом аналізу скарг, проведення полісомнографії, реєструючи ЕЕГ, та MSLT-тесту. Якщо є можливість, пацієнт консультується у лікаря-сомнолога.
Наслідки нарколепсії
Небезпека захворювання ґрунтується на ризику швидкого настання сну в процесі керування автотранспортом, при переході проїзної частини або підйомі на висоту. Таким чином людина неусвідомлено ставить своє життя під загрозу. Крім цього, часто настає катаплексія, для якої характерна м'язова слабкість аж до паралічу.