Кортикостерома - це пухлина в корі надниркових залоз, яка виробляє надмірну кількість кортизолу. Частіше зустрічається у чоловіків. Вона може бути злоякісною і доброякісною. До найбільш частих причин його утворення відносять генетичну схильність, токсичність ліків, вплив навколишнього середовища.
Основні прояви патології: ожиріння внаслідок порушення ліпідного обміну, артеріальна гіпертензія, що важко піддається корекції, міастенічні прояви, схильність до інфекційних процесів, пігментація шкіри, часті напади депресії, порушення водного балансу, через що людина постійно відчуває спрагу, нігті ламкі і кришаться. При виникненні таких симптомів необхідно звернутися до ендокринолога.
Як лікувати кортикостерому
Найбільш ефективним методом лікування є хірургічне видалення надниркової залози з подальшим призначенням замісної гормональної терапії. Якщо пухлина злоякісна, необхідно додатково пройти курс хіміотерапії. Також проводиться вітамінотерапія і лікування супутніх захворювань.
Яку діагностику пройти при кортикостеромі
Найважливішим діагностичним критерієм є дексаметазонова проба, яка проводиться для того, щоб відрізнити хворобу Іценко-Кушинга від синдрому АКТГ.
- лабораторне дослідження рівня кортикостероїдів в сечі і крові;
- сцинтиграфія надниркових залоз;
- УЗД органів черевної порожнини;
- магнітно-резонансна томографія.
Крім того, проводяться консультації онколога, гінеколога, уролога, невролога.
Наслідки кортикостероми
Для доброякісної пухлини прогноз сприятливий, для раку - немає. Але в будь-якому випадку необхідна замісна терапія кортикостероїдами.