Гіпокальціємія – це зниження концентрації іонів кальцію у плазмі крові. Зниження рівня кальцію пов'язані з порушеннями роботи гормональної системи організму, саме низьким рівнем паратгормона. Це не самостійна хвороба, а комплекс симптомів, що розвиваються при тяжких соматичних хворобах, після травм та оперативного лікування. Розрізняють гостру та хронічну форми гіпокальціємії. Першопричинами є нестача в організмі магнію, вітаміну D, перенесені захворювання (рахіт, ниркова недостатність, цироз печінки, сепсис, ентеропатія), порушення гормонального фону.
Як лікувати гіпокальціємію
Лікуванням гіпокальціємії займається лікар-ендокринолог. Терапія залежить від інтенсивності симптоматики та реакції організму на запропоноване лікування. При критичному рівні кальцію застосовується екстрена терапія. Призначаються препарати кальцію, часто у поєднанні з вітаміном D. Додатково проводиться лікування основного захворювання, що спричинило гіпокальціємію. Немедикаментозна терапія складається з правильно підібраного дієтичного харчування, тривалого перебування на сонці, відмови від використання сонцезахисних препаратів.
Дозування препаратів, що містять кальцій, встановлюється фахівцем, інакше є ризик розвитку гіперкальціємії. Крім лікування пацієнт потребує консультації офтальмолога, невролога, нефролога.
Яку діагностику проводити при гіпокальціємії
Часто патологія протікає без яскраво виражених симптомів. Іноді у хворого спостерігаються:
- спазми гортані, бронхоспазму;
- оніміння рук та ніг;
- симптом Труссо;
- симптом Хвостеку;
- судоми;
- тремор;
- порушення зору.
Для підтвердження діагнозу лікар призначає лабораторні дослідження: загальний та біохімічний аналіз крові, ЕКГ, загальний аналіз сечі, денситометрію, рентгенографію кісток, МРТ, КТ.
Наслідки гіпокальціємії
Від патології страждають пацієнти будь-якого віку, зокрема маленькі діти. Нестача кальцію призводить до таких наслідків:
- затримка фізичного розвитку у дітей
- рахіт;
- викривлення хребта;
- алергічні реакції;
- деформація кісток;
- порушення згортання крові;
- камені в нирках;
- підвищена крихкість дрібних судин;
- руйнування зубів;
- кровоточивість ясен;
- судоми;
- остеопороз;
- розсіяний склероз.