Інсулінома - це рідкісна нейроендокринна пухлина, що формується в підшлунковій залозі і продукує інсулін. На практиці частіше доводиться мати справу з доброякісними інсуліномами, злоякісні трапляються в 10 разів рідше.
Підвищене виділення інсуліну за цієї патології призводить до недостатнього надходження глюкози в кров. У хворих при цьому з'являється слабкість, пітливість, прискорене серцебиття, головний біль, двоїння в очах і запаморочення. Можлива поява відчуття жару, страху, тремтіння в тілі.
Як лікувати інсуліному
Для лікування інсуліноми пацієнтам необхідно звертатися до лікаря-ендокринолога. Єдиний метод радикального лікування цієї пухлини - хірургічний.
Терапевтична тактика індивідуальна для кожного хворого і може включати:
- Немедикаментозну терапію. Часті прийоми їжі (9-10 разів на добу) з підвищеним вмістом білків і вуглеводів. Перевага віддається сиру, м'ясу, цукеркам, солодкій печінці.
- Медикаментозна терапія. У період підготовки до операції або пацієнтам з неоперабельним раком показано вживання глюкокортикоїдів, блокаторів кальцієвих каналів.
- Комбінована хіміотерапія - можливе призначення в разі неоперабельних інсуліном з поширеними метастазами.
- Оперативне лікування. Виконується лапароскопічна енуклеація або резекція інсуліноми під контролем УЗД з підтриманням рівня глюкози під час операції.
Яку діагностику проходити в разі інсуліноми
Для об'єктивної постановки діагнозу пацієнту необхідно:
- розповісти лікарю про свої скарги, описати симптоми, що часто виникають, і обставини прояву недуги;
- пройти фізикальний огляд - у процесі обстеження лікар встановлює наявність у хворого тріади Віппла (розвиток гіпоглікемії натщесерце, зниження під час нападів рівня глюкози та швидке усунення нападу при внутрішньовенному введенні глюкози);
- пройти пробу з голодуванням (48 або 72 години) - дозволяється вживання тільки води, вимірюється рівень глюкози в капілярній крові;
- виконати КТ або МРТ з контрастуванням - для визначення локалізації пухлини.
За показаннями проводяться консультації хірурга та онколога.
Наслідки інсуліноми
Без лікування відбувається збільшення пухлини та надмірне виділення інсуліну. На тлі таких змін в організмі відбувається недостатнє постачання глюкозою мозку та інших життєво важливих органів. З'являється сплутаність свідомості, випадки амнезії та впадання в кому.