Гіповітаміноз — патологічний стан, обумовлений нестачею одного або групи вітамінів. Причинами розвитку гіповітамінозу можуть бути патології шлунково-кишкового тракту, тривалий прийом деяких медикаментозних препаратів, незбалансоване харчування.
Симптоми гіповітамінозу можуть відрізнятися. Це залежить від виду вітамінної недостатності. Спільними симптомами гіповітамінозу є слабкість, стомлюваність, зниження імунітету, сонливість, дратівливість або апатія, блідість шкіри та слизових оболонок.
Ознаками нестачі вітаміну А є погіршення зору, особливо в нічний час, ламкість та сухість волосся, крихкість та зміна кольору нігтів.
Нестача вітамінів В групи проявляється сухістю та зміною кольору шкіри, невритами, порушеннями чутливості, судомами, сухістю губ та набряклістю язика, кон'юнктивітом.
Гіповітамінозу вітаміну К характерне підвищення кровоточивості та порушення згортання крові.
Нестачі вітаміну С характерна кровоточивість ясен, випадання зубів, кровотечі у м'які тканини.
Як лікувати гіповітаміноз
Лікувальні заходи, що проводяться при вітамінній недостатності, полягають у прийомі полівітамінних препаратів, організації збалансованого харчування та фізичної активності. При виявленні супутніх патологій призначається індивідуальний план лікування.
Яку діагностику проходити при гіповітамінозі.
У випадку будь-якого виду гіповітамінозу необхідно записатися на прийом до лікаря-гастроентеролога. Після збору анамнестичних даних, опитування та огляду пацієнта, для уточнення та диференціації діагнозу лікар призначить проведення необхідних досліджень:
- біохімічний аналіз крові;
- клінічний аналіз крові;
- аналіз сечі;
- копрограма;
- езофагогастродуоденоскопія;
- внутрішньошлункова рН-метрія.
Наслідки гіповітамінозу
Ігнорування гіповітамінозу призводить до розвитку авітамінозу, що тягне за собою появу незворотних змін у тканинах, органах та системах органів. У деяких запущених випадках авітаміноз можливий летальний кінець.
Самостійний прийом вітамінів може спровокувати появу гіпервітамінозу та розвиток пов'язаних із ним захворювань. Тому не варто проводити самостійне лікування, і за наявності симптомів гіповітамінозу записатися на прийом до лікаря.