Феохромоцитома є гормонпродукуючої пухлини мозкової області надниркових залоз. Симптоматично захворювання проявляється стійким підвищенням артеріального тиску та частими гіпертонічними кризами, які підвищують ризик розвитку інсульту та інфаркту міокарда. Докладніше зупинимося на симптомах патології. До них відносяться:
- постійна артеріальна гіпертензія;
- періодичні кризи, що виявляються тремором, тахікардією, аритмією, головним болем, нудотою та занепокоєнням; судин міокарда, нирок та очного дна.
Як лікувати феохромоцитому
Основним лікуванням вважається хірургічне втручання, в процесі якого видаляється пухлина. Однак слід пам'ятати, що пацієнт вимагає передопераційної підготовки та корекції артеріального тиску, щоб знизити ризик інтраопераційних ускладнень. У вагітних розглядається питання про переривання вагітності або проведення кесаревого розтину. Тиск контролюється за допомогою нітратів, альфа- та бета-блокаторів. У разі злоякісної течії після операції призначається курс хіміотерапії.
Яку діагностику проходити при феохромоцитомі
Діагностикою захворювання займається нефролог, проте найчастіше потрібна консультація окуліста, кардіолога, гастроентеролога та гастроентеролога . З лабораторної діагностики виконується аналіз крові, сечі на вміст катехоламінів, підвищеної глюкози, кортизолу або кальцитоніну.
При діагностиці слід враховувати, що в деяких випадках хвороба відноситься до комплексу проявів синдрому неоплазій ендокринних залоз, куди входить гіперпаратиреоз, нейрофібромат. та тиреоїдна карцинома.
Для візуалізації пухлинного новоутворення проводиться ультразвукове дослідження або томографія. Також рекомендується виконати урографію, ангіографію нирок і надниркових залоз, а також УЗД щитовидної залози та рентгенографію легень.
Наслідки феохромоцитоми
Часті кризи призводять до розвитку таких ускладнень у сітківку, головний мозок, набряк легень, ренальна недостатність, аневризм аорти та інфаркт міокарда. Крім того у вагітних пухлина погіршує перебіг токсикозу та еклампсії. При злоякісній пухлині можливе метастазування у віддалені органи.