Дистопія нирок - це аномалія розвитку, яка проявляється незвичайним розташуванням органу. Патологія виникає через порушення природного руху первинної нирки в область попереку в період ембріогенезу. Залежно від того, на якій стадії ембріогенезу відбулося порушення руху нирки, розрізняють високу і низьку антистопію. Високою вважається грудна (грудна) форма патології, при якій виявляється зміщення органу вище нормального розташування. поперекова, клубова і тазова форми захворювання зі зміщенням нирок нижче норми.
Захворювання може тривалий час протікати безсимптомно. Характерними ознаками дистопії є відчуття тиску і болю в животі і попереку, порушення сечовипускання, біль під час менструації. До додаткових проявів захворювання відносять симптоми здавлювання навколишніх тканин і нервових сплетінь. Дистопія може бути односторонньою, двосторонньою і перехресною. Патологія виявляється, як правило, при інструментальних дослідженнях при підозрі на інші патології сечовивідних органів.
Як лікувати дистопію нирок
При виявленні ознак дистопії необхідно звернутися за допомогою до уролога. Якщо відсутні клінічні прояви аномалії і немає виражених порушень функції нирок, необхідності в лікуванні немає.
Якщо є друга здорова нирка і підтверджується дисфункція дістопірованной нирки, останню видаляють хірургічним шляхом. При виявленні патологічних відхилень, викликаних неправильним розташуванням нирки, приймається рішення про проведення коригувальної операції. Метою такого хірургічного втручання є усунення небажаного впливу зміщеної нирки на сусідні органи, судини, нерви і відновлення уродинаміки. лапаротомія або лапароскопічний доступ.
Яку діагностику пройти при дистопії нирок
Щоб підтвердити наявність антиутопії, необхідно пройти комплексне обстеження, яке зазвичай включає:
- фізикальне обстеження;
- загальний аналіз крові і сечі;
- УЗД органів черевної порожнини, органів малого тазу і КТ області, що цікавить – визначається локалізація, форма, розміри, структура аномального органу;
- екскреторна урографія;
- радіоізотопна сцинтиграфія;
- ангіографія (для оцінки кровопостачання дістопірованной нирки).
Диференціальна діагностика проводиться щодо нефроптозу, пухлин і кіст. При необхідності призначаються консультації нефролога, педіатра, онколога, судинного хірурга.
Наслідки дистопії нирок
Навіть в разі безсимптомного перебігу захворювання пацієнт з дистопірованной ниркою повинен перебувати під наглядом уролога. Нирка при такому стані набагато частіше схильна до різних захворювань - пієлонефриту, гідронефрозу, сечокам'яної хвороби.