Розрив яєчника є невідкладним станом, який обумовлений різким порушенням цілісності (апоплексією) тканини яєчника.
Для захворювання характерний:
- інтенсивний больовий синдром унизу живота, який розвивається гостро і поширюється на поперекову, анусну або околопупочную область;
- ознаки внутрішньочеревної кровотечі (прискорене серцебиття, гіпотонія, запаморочення, порушення свідомості, сухість слизової порожнини рота);
- прискорене сечовипускання;
- кровомазання із піхви (спостерігається рідко).
Апоплексія яєчника іноді маскується нирковою колікою, позаматковою вагітністю, апендицитом, перекрутом ніжки кісти або пухлинного утворення яєчника.
Як лікувати розрив яєчника
Для лікування патології необхідно звернутися до гінеколога. Консервативне ведення пацієнтки допускається виключно при легкій течії. Воно включає:
- постільний режим;
- холод на надлобкову ділянку;
- прийом спазмолітиків, вітамінів;
- гемостатичні препарати;
- фізіотерапевтичні процедури (електрофорез), що допускаються після закінчення гострої фази.
Найчастіше проводиться хірургічне втручання для запобігання розвитку масивної кровотечі. За допомогою лапароскопічної методики проводиться часткове видалення яєчника, його ушивання або повне видалення. Обов'язково виконується промивання маткових труб для профілактики безпліддя.
Яку діагностику проходити під час розриву яєчника
Діагностика вимагає огляду гінеколога, хірурга та уролога для виключення патології сечовидільного або травного тракту. У процесі обстеження здійснюється:
- гінекологічний огляд;
- аналіз крові визначення рівня гемоглобіну, еритроцитів;
- пунктування заднього вагінального склепіння;
- ультразвукове дослідження малого тазу;
- діагностична лапароскопія.
Для підтвердження відсутності позаматкової вагітності проводиться аналіз визначення рівня ХГЧ.
Наслідки розриву яєчника
При невчасному зверненні до лікаря підвищується ризик потужної крововтрати. Геморагічний шок проявляється больовим синдромом, метеоризмом, тахікардією, гіпотонією, низьким рівнем гемоглобіну та сплутаністю свідомості. Без невідкладного надання кваліфікованої медичної допомоги настає смерть.
Також спостерігається поява спайок, безпліддя та повторна апоплексія. У зв'язку з цим рекомендується звертатися до гінеколога з появою перших ознак гострого стану.