Педикульоз — це зараження шкіри і волосяного покрову паразитами (вошами). Джерело зараження — інфікована людина, яка перебуває у близькому контакті зі здоровим. Педикульоз досить поширений серед дітей, паразити легко переходять на нового носія. Також заразиться можливо через рушники, гребінець, постільну білизну, одяг. У людини педикульоз викликаний 3 видами вошей: вошами голови, лобковими та платтяними. Воші живляться кров'ю людини, на якій живуть. Без харчування паразит гине протягом доби.
Як лікувати педикульоз
Для лікування необхідно звернутися за допомогою до лікаря-дерматолога. Не рекомендується використовувати народні засоби, тому що при неправильному застосуванні шкоди від них значно більше, ніж від самих вошей. На сьогоднішній день існують ефективні медикаментозні препарати, що дозволяють позбутися паразитів. Раніше рекомендувалося повністю зголити волосяний покров. Сучасні лікарські засоби дозволяють уникнути такого радикального підходу.
Для лікування педикульозу голови використовуються шампуні, мазі, аерозолі та спеціальні гребені. Речовини, що містяться в них, досить токсичні, тому важливо дотримуватися інструкції до застосування. При платтяному педикульозі одяг та білизну пацієнта необхідно піддати тепловій обробці. Лобковий педикульоз вимагає застосування лікарських засобів із дезінфекцією місць укусів.
Яку діагностику проходити при педикульозі
На початковому етапі зараження паразити не такі помітні, більше уваги привертають наслідки їх проживання. Пацієнт починає скаржитися на сильне свербіння, яке є наслідком укусу. Сліди укусів видно у місцях зараження, є ризик потрапляння до них інфекцій. У деяких хворих з'являється висипання. При свербіні відбувається безконтрольне розчісування ран, які надалі покриваються кірками. Лікар-дерматолог діагностує захворювання на підставі симптоматики, а також візуального огляду шкіри. На місці зараження видно гниди, які щільно прикріплюються до волосся. Проводиться клінічний аналіз зразків.
Наслідки педикульозу
При педикульозі часто виникає лімфаденіт — збільшення лімфатичних вузлів шиї та вух. Тривалий перебіг захворювання негативно позначається на волоссі. Гнійні виділення з ран склеюють і сплутують волосся, утворюються ковтуни. Воші є переносниками серйозних інфекційних захворювань.