Фітодерматит — це різні ураження шкіри, викликані алергічною реакцією на дію хімічних речовин, які містяться в деяких рослинах. Найбільш часто захворювання пов'язують з дією сока, що виділяється з листя або стебла, а також отруйним пилком рослин:
- кропиви;
- осоки;
- молочаю;
- борщівника;
- жовтця;
- бур'яну;
- примули;
- інжиру;
- конопель і ін.
Фітодерматит обумовлений відповідною реакцією організму на дію агресивних речовин. У пацієнтів, що мають в анамнезі алергічні захворювання, ризик появи фітодерматитів істотно збільшується.
Як лікувати фітодерматит
Лікуванням захворювання займається лікар-дерматолог, в деяких випадках потрібна консультація алерголога. Початок терапії пов'язано з повним виключенням контакту з рослиною, яка викликала хворобу. Також необхідно виключити вплив інших алергенів, які поглиблюють розвиток фітодерматитів, наприклад, впливу ультрафіолетових променів на шкіру. Призначається переважно місцева терапія: протизапальні засоби, антигістамінні препарати, кортикостероїди, в індивідуальному порядку використовується седативна терапія.
Яку діагностику проводити при фітодерматиті
Діагностикою захворювання займається лікар-дерматолог. Клінічна картина проявляється в почервонінні ділянок шкірного покрову, які контактували з рослинами. З'являються характерні пухирі, часто пов'язані з опіком хімічними речовинами. Пацієнт відчуває болючі відчуття, шкіра в місцях ураження свербить, пече. Для підтвердження діагнозу на основі клінічних проявів призначається дерматоскопія і бакпосів.
Наслідки фітодерматитів
Захворювання проявляється роздратуванням і інтоксикацією, що за відсутності лікування може призвести до різного роду ускладнень:
- контактного дерматиту;
- алергодерматитів;
- сонячного дерматиту;
- алергічного кон'юнктивіту;
- риніту;
- бронхіту;
- токсикодермії;
- анафілактичного шоку.