Папіломи шкіри, як і бородавки, викликає папіломавірусна інфекція, яка передається від іншої людини, у тому числі через статевий контакт, і проявляється в період ослабленого імунітету, частіше в осіб похилого віку. Шкірна папілома складається з доброякісних клітин із верхнього шару шкіри у вигляді поодиноких або множинних безболісних наростів щільно-еластичної консистенції на «ніжці», без ознак запалення. Колір варіює від світло-коричневого до сірувато-бежевого. Виникає на будь-якій ділянці шкіри та слизових оболонок, у тому числі в області геніталій, але найчастіше локалізуються на шиї та в складках тіла. Іноді спонтанно зникають.
Як лікувати папілому шкіри
При виявленні освіти, схожого на папілому, слід звернутися до дерматолога (дерматовенеролога). Він призначає ліки для боротьби з папіломавірусом у всьому організмі, наприклад, ізопринозин, блеоміцин, фторурацил, інтерферон, та «на місці» (епіген, бетадин, подофілін). Але найчастіше папіломи видаляють, особливо великі, швидко зростаючі, що завдають незручностей, естетичні проблеми, що знаходяться в незручних місцях, зазнають травм, за допомогою:
- рідкого азоту (заморожування папіломи до омертвіння з подальшим видаленням);
- електрокоагуляції (припікання з відмиранням та відділенням пухлини);
- лазера (формування з папіломи скоринки, що відпадає);
- радіохвильового впливу (швидко та без наслідків на шкірі).
Якщо аналізи показують, що в організмі «живе» папіломавірус, а папілом ще немає, лікар рекомендує профілактичний курс, щоб не допустити розвитку папілом. Загалом папіломи швидко та ефективно лікуються при виконанні призначеного лікування.
Яку діагностику проходити при папіломі шкіри
Показати папіломи та бородавки слід дерматологу (дерматовенерологу). Досвідчений лікар встановлює діагноз під час огляду, проте завжди підтверджує його за допомогою аналізу ПЛР, який показує присутність папіломавірусу. При видаленні папіломи фрагменти обов'язково досліджуються під мікроскопом для того, щоб виключити злоякісні клітини.
Наслідки папіломи шкіри
«Погані», тобто великі, множинні, що зазнають ушкоджень, травм, засмаги, папіломи несуть ризик малигнізації (переродження) у злоякісні утворення. Наприклад, папіломи в ділянці геніталій у жінок розглядаються як серйозний фактор ризику розвитку шийки матки.