Оніхомікоз – це грибкова інфекція, що вражає нігті людей різного віку. Найчастіше захворювання схильні до нігтів на ногах.
У пацієнта хворий ніготь потовщується, змінює свій колір, відбувається відшарування та руйнування нігтьової платівки. Поверхнева біла форма хвороби супроводжується появою білих вогнищ, що крощаться, на поверхні нігтя, які з часом охоплюють всю нігтьову пластину. Прогресування оніхомікозу за будь-якої клінічної форми нерідко закінчується тотальною дистрофією нігтів з повним руйнуванням нігтьової пластини.
Як лікувати оніхомікоз
Найшвидше лікування оніхомікозу можливе у разі звернення до лікаря-дерматолога при перших ознаках патології. Лікувальні заходи плануються лікарем після постановки остаточного діагнозу.
Для лікування застосовують такі методи.
- Місцева терапія. Нанесення протигрибкових засобів на уражений ніготь. Ефективність дії препаратів при цьому нерідко знижується за рахунок бар'єрної функції нігтьової пластини. Місцево використовуються циклопірокс, ефіконазол, аморолфін, тіоконазол.
- Системна терапія. Основними препаратами вважаються тербінафін та ітраконазол. При їхньому призначенні обов'язково враховується наявність у хворого індивідуальних протипоказань.
- Комбіноване лікування. Протигрибкові фармпрепарати місцевої та системної дії використовуються разом. Їх застосовують одночасно або по черзі, а також разом із видаленням ураженого нігтя.
Яку діагностику проходити при оніхомікозі
Після вивчення скарг пацієнта, збирання анамнезу та огляду пошкоджених нігтів, дерматолог призначить діагностичні дослідження.
Зазвичай у цих цілях у хворого відбираються дрібні шматочки нігтів та піднігтьові рогові нашарування. Ці проби необхідні для:
- мікроскопічного дослідження - у підготовленому зразку виявляють міцелій та суперечки грибів;
- культурального дослідження - посів відібраного матеріалу на живильне середовище для виділення культури та ідентифікації гриба;
- молекулярної діагностики - ПЛР-аналіз на гриби.
У ході діагностики мають бути виключені такі хвороби як псоріаз, екзема, червоний плоский лишай та оніходистрофії.
Наслідки оніхомікозу
Крім погіршення якості життя людини оніхомікоз сприяє виникненню алергічних та інших патологій шкіри, болю, дискомфорту, труднощів носіння взуття та ходьби. Для запобігання цим наслідкам важливо якомога раніше звернутися до дерматолога.