При сечокам'яній хворобі, як видно з назви, у сечовивідних шляхах утворюються конкременти (камені) внаслідок порушення обміну деяких речовин. Вони формуються з різних солей, в основному, у нирках та сечовому міхурі, бувають різних розмірів та форми, мігрують по сечоводів та уретрі, викликаючи обструкцію, розлади сечовипускання та кровотечу. Найчастіше страждають особи чоловічої статі молодого та зрілого віку. Сечекам'яна хвороба проявляється больовим синдромом у вигляді:
- ниркових кольок (приступів нестерпних болів в ділянці попереку та в малому тазі з ознобом та блюванням);
- ниючих болів у попереку.
Але найчастіше конкременти «сидять тихо», але викликають інфекційно-запальний процес у нирках та сечовому міхурі. Іноді спонтанно виходять при сечовипусканні.
Як лікувати сечокам'яну хворобу
При нирковій колькі необхідно терміново звернутися за медичною допомогою. Сечокам'яну хворобу лікують лікарі-урологи. Мета лікування - звільнити сечовивідну систему від каміння та зменшити їх утворення.
Використовуються такі методи лікування.
- Консервативні: дієта, курс ліків, що розчиняють каміння, що сприяють їх відходженню, дистанційна ударно-хвильова літотрипсія (роздроблення конкрементів без проникнення в сечовивідні шляхи за допомогою спеціального приладу).
- Хірургічні: розчинення лікарськими засобами або роздроблення лазером та/або видалення каменів в уретрі, сечовому міхурі, сечоводах, через уретероскоп, ультразвуком через ендоскоп у сечовому міхурі або нирках (надшкірна мінімально інвазивна операція). За потреби під час таких втручань виконується стентування (розміщення стенту) структур, пошкоджених каменем.
Яку діагностику проходити при сечокам'яній хворобі
Для візуалізації субстрату хвороби лікар-уролог призначає УЗД та КТ нирок, сечоводів, міхура, при необхідності – екскреторну урографію, ретрограду уретеропієлографію (рентгенографічне дослідження з контрастуванням сечових шляхів). Лікар оглядає каміння за допомогою уретероскопа (цистоскопа). Досліджується склад сечі та конкрементів (якщо вони вийшли), показники крові, що характеризують роботу нирок.
Наслідки сечокам'яної хвороби
Запущена сечокам'яна хвороба сприяє значному зниженню якості життя через ниркові кольки та хронічний запальний процес у сечовивідній системі та нирках. Згодом призводить до порушення роботи нирок, відкритої операції та інвалідності.