Фімоз - порок розвитку чоловічого статевого члена, що виявляється звуженням зовнішнього отвору крайньої плоті, що перешкоджає виходу голівки і вільному сечовипусканню. Патологія зустрічається у хлопчиків переважно дошкільного віку. Приблизно до семирічного віку часто зустрічається фізіологічна форма цього захворювання. Характеризується з'єднанням внутрішньої поверхні крайньої плоті з головкою статевого члена самостійно до 12-17 років.
Патологічний фімоз виникає на тлі запалення головки статевого члена і подальшого розвитку баланопоститу. При цьому відбувається рубцювання і зменшення отвору крайньої плоті, що викликає труднощі з сечовипусканням. Відбувається зменшення діаметра струменя сечі, потрапляння її в порожнину крайньої плоті і набряк шкіри.
Як лікувати фімоз
При виявленні фімозу пацієнта направляють до уролога для надання медичної допомоги. Захворювання лікується як консервативними, так і хірургічними методами. У кожному конкретному випадку лікар вибирає оптимальну тактику лікування даної недуги з урахуванням вираженості клінічних ознак, наявності супутніх захворювань, віку потерпілого.
Консервативне лікування полягає в розтині крайньої плоті кілька разів протягом дня з обробкою антибактеріальними розчинами або мазями. Крім протимікробних засобів, лікуючий лікар може призначити зовнішні кортикостероїди. Відповідні процедури проводяться не менше 30 днів, після чого оцінюється ефективність лікування.
Якщо консервативна терапія не приносить бажаних результатів, спостерігається прогресування захворювання або розвиток супутніх ускладнень, розглядається питання про хірургічне лікування. Хірургічне втручання передбачає кругове висічення крайньої плоті і накладення на рану асептичної пов'язки. Для виключення хворобливих спонтанних ерекцій після операції на деякий час призначають седативні препарати.
Яку діагностику пройти при фімозі
Зазвичай діагностика фімозу не викликає труднощів. Основна увага приділяється клінічному обстеженню пацієнта з метою виявлення характерних симптомів патології. Рання діагностика фімозу краща, коли запальні зміни мінімальні, а ускладнень немає зовсім. При обстеженні статевого члена важливо розпізнати первинні ознаки баланопоститу (ерозії на голівці і гнійні виділення), щоб запобігти його подальше прогресування.
Для вибору правильної тактики лікування може знадобитися динамічне спостереження за перебігом захворювання. Доцільно, коли прогнозується спонтанне одужання і є можливість безкровного усунення патології.
Наслідки фімозу
Без своєчасної медичної допомоги може виникнути ряд ускладнень фімозу. Це, перш за все, важка форма баланопоститу, рефлекторна затримка сечі, енурез.