Меланома (рак шкіри) - злоякісна пухлина, що розвивається з пігментних клітин (меланоцитів) шкірного покриву. Має вигляд плям або родимок на шкірі, іноді - слизовій оболонці очей, жіночому статевому органі, в ротовій порожнині. Ознаки розвитку:
- швидка зміна розміру та форми;
- кровоточивість або інші виділення;
- неоднорідність кольору;
- розм'якшення, утворення на поверхні кірки та вузлів;
- свербіж, біль, печіння;
- набряк або почервоніння навколишніх тканин.
- Причини виникнення:
- вплив УФ-випромінювання;
- спадковість;
- наявність родимок, атипових невусів, родимих плям; li>світла шкіра, руде волосся, ластовиння;
- імунодефіцит;
- вживання їжі з вмістом великої кількості тварин білків і жирів.
Як лікувати меланому
Основний метод терапії - хірургічне видалення злоякісної пухлини. Застосовується висічення (глибина тканин, призначених для видалення, визначається до операції) та пошарове висічення (шари тканини знімаються почергово, доки не буде знайдено шар без метастаз).
Лазерну терапію використовують при неможливості виконання хірургічного висічення у вигляді похилого віку хворого та наявності у нього захворювань, які після операції спричинять ускладнення. Її переваги перед хірургічним видаленням - безболісність і мала ймовірність появи рубців і шрамів після операції, недолік - придатність для видалення пухлин діаметром не більше 5 мм. призначають препарати Реаферон, Інтерлейкін-2, Інтерферон-альфа, Іпілімумаб.
При кріодеструкції пухлину заморожують рідким азотом.
Результат променевої терапії — розпад структури хворих клітин, що призводить до їх загибелі припинення поділу.
Хіміотерапія пригнічує ріст і поділ ракових клітин, але має багато побічних ефектів. Найбільш використовувані препарати: Дакарбазин, Циспластин, Фотемустин, Вінкрістин, Ломустин, Винорелбін. Яку діагностику проходити при меланомі Перед призначенням методу діагностики онколог або дерматолог проводить огляд і збирання анамнезу. Для підтвердження діагнозу проводять: дерматоскопію; дослідження з допомогою радіоактивного фосфору; цитологічну діагностику мазка-відбитка пухлини; >гістологію.
Наслідки меланоми
Розвиток інфекції, кровотеча з пухлинного утворення, перехід пухлини на життєво важливі органи, летальний кінець.