Рак гортані - захворювання, що характеризується появою злоякісних новоутворень в порожнині цієї частини дихальної системи. Хвороба вражає в основному людей від 40 до 65 років, причому частіше чоловіків (в 15-20 разів), ніж жінок.
Першими симптомами, якими проявляється хвороба, є осиплість голосу, що триває більше 2-3 тижнів, або навіть втрата голосу. Згодом у хворого з'являється утруднене дихання. Збільшення новоутворення змушує пацієнта відчувати чужорідне тіло в глотці.
Як лікувати рак гортані
Рак гортані лікує онколог або хірург-онколог. Для кожного пацієнта підбирається індивідуальна терапевтична тактика з урахуванням клінічних проявів і особливостей пухлинного процесу.
Головні принципи лікування захворювання:
- Пацієнтам з раком гортані I-II стадії призначають зовнішню променеву терапію в поєднанні з частковою резекцією органу.
- На III-IV стадіях застосовують хіміотерапію, променеву терапію, оперативне втручання на пухлинному вогнищі і регіонарних лімфатичних вузлах.
- При виявленні метастазів проводиться оперативне втручання (ларингектомія) з резекцією частки щитовидної залози і лімфодіссекейцією шийки матки. Після операції призначається хіміопроменева терапія.
- Після тривалих втручань відновлення функції гортані здійснюється органозберігаючими операціями та протезуванням.
- Пацієнтам з неоперабельними новоутвореннями і віддаленими метастазами призначається підтримуючий курс монохіміотерапії або комбінованої хіміотерапії.
Яку діагностику пройти при раку гортані
Стандартна програма обстеження пацієнта з підозрою на рак гортані включає:
- клінічний аналіз крові та сечі;
- комп'ютерна томографія з контрастом вогнища пухлини і шийки;
- езофагогастродуоденоскопія (при наявності скарг пацієнта);
- електрокардіограма;
- ехокардіографія (при плануванні хіміотерапії).
Наслідки раку гортані
Прогресування раку гортані без медичної допомоги призводить до втрати голосу, звуження просвіту органу (аж до задухи), поширення метастазів в легені, печінку, сонні артерії.