Карцинома – різновид злоякісної пухлини в організмі людини. Формується з епітелію органів та шкіри. Довгий час хвороба протікає безсимптомно, що підвищує ризик смертності.
У жінок пухлини найчастіше формуються у грудях, шийці матки, кишечнику. Чоловіча карцинома вражає передміхурову залозу, стравохід, шлунок та печінку.
Залежно від того, з яких клітин формується пухлина, ділять на плоскоклітинну (шкіра, стравохід, пряма кишка) та аденокарциному (різні залози).
Симптоми та ознаки хвороби часто виявляються, коли пухлина вже досягла великих розмірів. Залежно від її локації, з'являється припухлість, відчувається біль, можливо кровоточення. Поступово порушується робота ураженого органу, з'являється слабкість, спостерігається втрата ваги пацієнта.
Як лікувати карциному
Методика та схема лікування залежить від локації та стадії хвороби. Оскільки тривалий час протікає безсимптомно, найчастіше призначається операція видалення злоякісного новоутворення. Якщо рак поширився на сусідні органи (метастазує), вони також підлягають видаленню.
При своєчасно виявленій хворобі, а також у випадках, коли хвороба вже невиліковна, призначаються курси хіміотерапії. Сенс процедури полягає у впливі на пухлину хімічними речовинами, які руйнують злоякісні клітини чи уповільнює їх зростання. У неоперабельній стадії хіміотерапія знеболює, не дає змоги розростатися хвороби.
Крім цього, проводяться такі лікувальні заходи: променева терапія, опромінення нейтронами, генна терапія, хіміоемболізація, імунотерапія.
Будь-яке лікування підбирається онкофахівцем (онкогінекологом, онкопроктологом тощо) індивідуально. Найбільший результат дає комбіноване лікування.
Яку діагностику проходити при карциномі
Людина, яка двічі на рік проходить профілактичний огляд, має більше шансів своєчасно розпочати лікування, якщо хвороба має місце.
При підозрі карциноми фахівець призначає таку діагностику:
- огляд та пальпація;
- ендоскопічні дослідження;
- аналізи крові;
- магнітно-резонансна та комп'ютерна томографія;
- рентгенографія;
- біопсія ураженого органу.
Методика діагностики підбирається індивідуально та залежить від локації пухлини.
Наслідки карциноми
Відсутність своєчасного лікування призводить до переходу пухлини в неоперабельну стадію, розростання хвороби та летальний кінець.