Циститом страждає майже половина жінок. У багатьох запалення сечового міхура стало хронічним, тому що в нього швидко проникає інфекція через коротку жіночу уретру (сечовипускальний канал). Також причиною неприємного захворювання часто стають гриби Candida, які спричиняють молочницю. Загострення циститу найчастіше провокується холодом, інтенсивним статевим життям, вагітністю, алкоголем. Симптоми циститу включають часті «порожні» позиви на сечовипускання, виділення сечі малими порціями з різьбою та печінням, відчуття переповнення сечового міхура, тяжкість у попереку та внизу живота, помутніння сечі, іноді озноб та підвищення температури тіла до 37–38°С.
Як лікувати цистит
Самолікуванням займатися не слід, оскільки це призведе до переходу хвороби в хронічний млявий стан. Потрібно звернутися до уролога чи гінеколога. Лікують звичайне запалення сечового міхура медикаментозними засобами. Підібрані лікарем антибіотики швидко полегшують стан та усувають інфекційний процес. Болючі спазми знімаються спазмолітиками і тепловими процедурами, застосовуються сечогінні та антисептичні засоби. Якщо від терапії немає ефекту, її коригують відповідно до отриманих результатів аналізів, тобто з урахуванням виявленого інфекційного агента та його чутливості до антибіотиків.
Яку діагностику проходити при циститі
Лікар ставить діагноз на першому прийомі з огляду на клінічну картину, призначає аналіз середньої порції сечі. Якщо у пацієнта сильне загострення хронічного циститу або гострий, але тривалий процес, проводиться бактеріальний посів взятої катетером сечі, у жінок також досліджується виділення піхви на мікрофлору. Також може знадобитися цистоскопія (інструментальне дослідження сечового міхура зсередини, ендоскопом, який вводиться через уретру) для виявлення більш серйозної патології сечовивідних шляхів, наприклад, каменів у сечовому міхурі, міхурово-сечовідного рефлюксу.
Наслідки циститу
У людей з ослабленим імунітетом, людей похилого віку та пацієнтів з хронічними хворобами, наприклад, з цукровим діабетом, без інтенсивного лікування інфекція глибше проникає в стінку сечового міхура і призводить до більш важкого інтерстиціального циститу або піднімається по сечоводам і викликає пієлонефрит. Це потребує госпітального лікування.