Атопічний дерматит або атопічна екзема відноситься до захворювань алергічної природи, проявляється сильним свербінням шкіри і висипом при появі алергену. Такими алергенами стають переважно окремі продукти харчування (наприклад, молоко, шоколад), елементи побуту (пил, кліщі, перо з подушок), побутова хімія (порошки, відбілювачі). Одна з причин – спадкова схильність. Зазвичай, хвороба починається в ранньому дитинстві і триває до середнього віку. Атопічна екзема виникає на обличчі, шиї, грудях, руках, у пахвинних складках, у підколінній ямці, тильній стороні кистей.
Як лікувати атопічний дерматит
Атопічний дерматит лікують лікарі-дерматологи та алергологи. План лікування, як правило, включає:
- дієту, що усуває найбільш значущі харчові алергени;
- корекцію травлення (лікування дисбактеріозу, ферментотерапія);
- антигістамінні препарати для зняття сверблячки
- седативні та заспокійливі засоби;
- вітамінотерапію А та Е;
У тяжких випадках призначають:
- кортикостероїди коротким курсом;
- плазмаферез;
- циклоспорин А;
- ПУВА-терапію.
Шкірні зміни лікують пом'якшувальними кремами, кератопластичними мазями, кортикостероїдними мазями та кремами. Прояви пом'якшують рідиною Бурова та трав'яними відварами. Застосовують ультрафіолетове опромінення, рефлексотерапію. Також гарний ефект дає кліматотерапія на морському курорті із сухим кліматом. Захворювання можна повністю контролювати та не допускати виражених проявів.
Яку діагностику проходити при атопічному дерматиті
Досвідчений лікар-дерматолог встановлює діагноз при первинному огляді та детальній бесіді. Додатково проводяться алергічні проби, дослідження імунного профілю.
Наслідки атопічного дерматиту
Недолікований атопічний дерматит значно знижує якість життя як через основні симптоми, наприклад, найсильнішої сверблячки, так і через ускладнення, наприклад, піодермії. Шкіра також стає вразливою до багатьох вірусів та грибків.