Грип - найпоширеніше у світі заразне гостре інфекційне захворювання верхніх дихальних шляхів. Хоч раз хворіла на цю недугу більша частина населення. Причина грипу - різні штами вірусів грипу А і В, наприклад, свинячого грипу, які щорічно спричиняють епідемії в осінньо-зимовий період завдяки швидкому розповсюдженню повітряно-крапельним шляхом під час безпосереднього контакту з хворою людиною, яка чхає, кашляє, або через її виділення на різних предметах. Грип гостро проявляється через дві-три доби після контакту з вірусом. У людини виникає:
- озноб, лихоманка
- сильний головний біль, м'язові болі, болі в кістках, в очах;
- різка слабкість, розбитість, нездужання.Потім з'являються ЛОР симптоми:
- сильний біль у ротоглотці;
- "забитість" носових ходів, виділення з носа;
- сухий кашель і чхання.
Як лікувати грип
Особам із вищеописаними ознаками необхідно залишитися вдома і викликати лікаря додому (прийти на прийом у масці). Якщо є проблеми з диханням, потрібно викликати швидку медичну допомогу. Насамперед показане щеплення від грипу. Також рекомендується застосування таких засобів протягом 10-14 днів:
- постільний режим, рясне пиття;
- противірусні препарати двох видів (Амантадин, Римантадин і Осельтамівір, Занамівір);
- антивірусні препарати призначаються з метою профілактики і членам сім'ї хворої людини.
- симптоматичні засоби - жарознижувальні, болезаспокійливі, наприклад, Ацетамінофен, нестероїдні протизапальні препарати (Ібупрофен), протикашльові, у важких випадках - внутрішньовенні вливання. Аспірин або його аналоги не призначають дітям і підліткам.
Яку діагностику проходити в разі грипу
Лікар зазвичай встановлює діагноз за наявності типової клінічної картини в момент епідемії. Для уточнення діагнозу в перші три дні у хворого забирають мазок із ротоглотки для виявлення вірусу в лабораторії. Сучасні тести виявляють вірус через 20 хвилин.
Наслідки грипу
Грип у дітей та осіб похилого віку, вагітних, які лікуються самостійно без звернення до лікаря, стає небезпечним захворюванням, що призводить до тяжких і небезпечних для життя ускладнень: отиту, синуситу, хронічного бронхіту, пневмонії, гострої дихальної недостатності, судом, менінгіту, паралічу, невриту слухового нерва. Рекомендується проведення щорічної вакцинації.