Правець - це гостра інфекційна недуга, що вражає нервову систему. Захворювання характеризується вираженими м'язовими спазмами, що супроводжуються больовими відчуттями. Ускладнюється сечовипускання і дефекація, оскільки промежина перебуває в постійній напрузі. Людині складно рухати щелепою і кінцівками. Під час спазмів руки і ноги випрямляються, а також відбувається сильний вигин хребта. Зараження правцевою паличкою можливе через травмовані шкірні покриви. Попадання інфекції в ШКТ до розвитку захворювання не призводить.
Як лікувати
З огляду на стійкість вірусу правця до протиінфекційних препаратів, застосування антибіотиків недостатньо для боротьби із зараженням. Пацієнти із симптомами правця потребують термінової госпіталізації у відділення інтенсивної терапії. Під час лікування хворий перебуває під наглядом інфекціоніста або терапевта, йому забезпечується постільний режим. Через сильні судоми, що супроводжуються вираженим больовим синдромом, пацієнту періодично вводять наркоз (його підбором займається анестезіолог).
Для боротьби з вірусом хворому вводиться протиправцева сироватка. Щеплення від правця - важливий етап лікувальної терапії. Якщо на тілі присутні рани, навколо пошкоджених ділянок робиться низка ін'єкцій препарату. Додатково призначають Діазепам і клізми з хлоралгідрату. При вираженому розладі дихання виконуються внутрішньом'язові ін'єкції нейроплегіків. У більшості випадків під час зараження правцем відбувається підвищений викид адреналіну в кров, що сприяє розвитку тахікардії. Усунути симптом допомагають альфа- і бета-адреноблокатори.
Яку діагностику проходити
Виражені ознаки захворювання дають можливість лікарю поставити діагноз ще на стадії візуального огляду. Загальний аналіз крові не призначають, оскільки він не ефективний. У плазмі не виявляються токсини правцевої палички навіть при використанні чутливих методів діагностики. Більш успішний результат дає бактеріологічне дослідження зразка тканини з рани, мікроскопія мазків-відбитків.
Наслідки
Навіть при використанні лікарських препаратів правець небезпечний летальним результатом. Приблизно чверть випадків зараження вірусом призводить до смерті. Якщо хворий не отримує своєчасної медичної допомоги, він гине від спазму дихальних м'язів, пневмонії або інфаркту.