Спондилолістез – патологія хребетного стовпа, що характеризується зміщенням вищерозташованого хребця вперед або назад щодо нижнього. Виникає, як правило, в поперековому відділі спини. Згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров'я, від цієї недуги страждає 2-6% населення. Спондилолістез може проявитися у будь-якої людини. Клінічна картина наступна: скарги на біль у спині або нозі, посилення болю при згинанні попереку, виражену спастичність м'язів стегна задньої групи, дегенеративні зміни міжхребцевого диска, а також його зміщення вперед.
Як лікувати спондилолістез
Необхідно повністю виключити фізичні навантаження, пов'язані з нахилами в попереку і підняттям важких предметів, записатися на лікувальну фізкультуру, масаж спини, плавання. Така терапія ефективна при легкій формі захворювання і дозволяє в короткі терміни повернутися до звичного життя.
Пацієнтам з важким спондилолістезом рекомендується носити корсет, який жорстко фіксує поперек в анатомічно правильному положенні. Для зняття гострого болю в спині призначають ін'єкції кортизону або стероїди. У запущених випадках проводиться хірургічне втручання, після якого необхідно протягом півроку носити жорсткий корсет, а жінки повинні відмовитися від високих підборів.
Яку діагностику пройти при спондилолістезі
Необхідно звернутися до невролога і зробити рентген хребта. На підставі знімка фахівець визначить ступінь розвитку спондилолістезу, побачить наявність супутніх патологій (сколіоз, лордоз та ін.). При необхідності додаткової діагностики лікар направить пацієнта на комп'ютерну томографію хребта, магнітно-резонансну томографію або рентгеноконтрастні дослідження. У деяких випадках проводиться провокаційна дискографія з контрастною речовиною з метою визначення обсягу хірургічного втручання.
Наслідки спондилолістезу
Запущений спондилолістез призводить до деформації хребетного стовпа, здавлення міжхребцевих нервів і звуження хребетного каналу. Це, в свою чергу, призводить до обмеження рухливості хребта і сильних болів у спині.